Alternativa pěstování zeleniny

Dnes je už zcela normální a to zvláště ve městech, že například rajčata pěstujeme v truhlících, na balkoně nebo za oknem. Už dávno neplatí, že zeleninu musíme pěstovat pouze na záhonech. Zkusili jste už pěstovat například brambory na krabicovém kartonu nebo ve slámě? Pěstování brambor použitím slámy přitom už není žádnou novinkou. Permakulturní zahradníci zužitkují všechnen materiál, který jejich zahrada vyprodukuje.

Využití posečené trávy

Většinou jsme zvyklí uložit posečenou trávu na kompost, kde doplní organickou hmotu, ale můžeme ji také použít na záhony. K tomu se hodí jemně sečená tráva, kterou musíte rozložit v tenké vrstvě, protože jinak by se vám zapařila a zplesnivěla by. Tenká vrstva posečené trávy se pomalu rozloží a tím doplní půdu organickou hmotou, která je důležitá pro správné fungování vaší zahrady. Tento způsob mají v oblibě obzvláště zahradníci, kteří se v zahradě snaží využít vše co nejefektivněji. Travním mulčem můžete obložit rajčata, vinnou révu i ostatní rostliny.

Nedostatek místa pro záhony

Pokud nemáte zrovna velkou zahradu a myslíte si, že nemáte kde cokoliv vypěstovat, nezoufejte. Můžete si pěstební plochu zvětšit pomocí vyvýšených záhonů, ty tvoří větší kusy dřeva a navršená zemina. Takový záhon může dosahovat výšky až okolo půl metru, ale mohou být i vyšší. Povrch zeminy zamulčujte posečenou trávou nebo slámou, aby nedocházelo k odpařování vody. Na takto vytvořeném záhonu můžete bez problémů pěstovat jakoukoliv zeleninu. Ve vyšších vrstvách se bude dobře dařit paprikám, cibuli, česneku i ředkvičkám.

Nahraďte zeleninu divokými bylinkami

Pokud chodíte rádi na procházky, určitě cestou často vídáte řadu léčivých rostlin, které se s oblibou požívají k přípravě čajů nebo přírodní kosmetiky. Divoce rostoucí byliny v sobě mají spoustu vitamínů a minerálních látek, na rozdíl od některých druhů zeleniny, které díky dlouholetému šlechtění všechny tyto vitamíny a minerály mohly ztratit. Zkuste nahradit klasický špenát kopřivou, kterou najdete na každém kroku. Podél cest můžete také najít planý špenát neboli merlík. Máte rádi saláty? Nahraďte klasický zahradní salát prvosenkou jarní nebo mladými listy smetanky lékařské. A nemůžeme zapomenout na velmi oblíbený medvědí česnek, který má v kuchyni obzvláště velké využití. Je oblíbenou alternativou klasického česneku.