Jak pěstovat jahody? Poznejte způsob, který vás potěší!

Chcete-li mít vlastní ovoce, pak do toho musíte investovat převážně váš volný čas. Nemyslete si, že je to pouze a jen o výsadbě. Pokud se podíváme například na jahody, je potřeba počítat s tím, že vám to zabere daleko více času, než si myslíte. Bez péče vám z nich totiž nic nevyroste. Jestliže jste si tedy pořídili vlastní zahrádku a následně do ní vysadili jahody, měli byste se o ně starat. Jak pěstovat jahody?

Jak pěstovat jahody?

Pochopitelně je v první řadě nutné počkat na správný termín, jinak vám jahody nebudou růst, a to ani v případě, že byste se o ně řádně starali. Každé ovoce nebo zelenina má předepsaný termín, ve kterém se jim daří nejlépe. Práce zahrádkářů probíhá převážně na jaře nebo v létě a jahody nejsou výjimkou. Pokud vás zajímá toto téma, měli byste se o něm dozvědět více. Pěstování jahod nepatří mezi snadné procesy. Na druhou stranu v momentě, kdy se jim budete důkladně věnovat, vrátí vám to v podobě úrody. Jen je zapotřebí začít a následně to nevzdat.

Jako první byste pro své jahody měli najít vhodné místo. Jestliže nevíte, jak takové místo vypadá, zaměřte se na hlinitopísčitou půdu. Jahody mají rády právě takové druhy půdy, jinak se jim nebude dařit podle vašich představ. V konečném důsledku nad pěstováním jahod ztratíte zbytečně mnoho času, a přitom z toho nic nebudete mít. Půda by rovněž měla mít i dostatečné množství potřebných živin a humusu. Co se týče samotného počasí, jahody nemají problém vyrůst jak v chladnějších, tak teplejších podmínkách. Máte-li teplejší podmínky, budete muset jahody zalévat častěji.

Výběr odrůd může vše ovlivnit

Na trhu je cela řada odrůd. Záležet tedy bude na vás, kdy si chcete jahody vychutnávat. Pokud vám můžeme poradit, je dobré si vybrat alespoň tři a více odrůd. Je to dáno tím, že nikdy nemáte jistotu v tom, jaká z odrůd se uchytí. Některé odrůdy jahod mohou vyrůst už v květnu, zatímco na jiné druhy si budete muset počkat až na léto. Třetím bodem je výsadba. Tady opět bude záviset na tom, po jakých odrůdách sáhnete. Vždy je dobré si nechat poradit v daném obchodě, odkud máte zakoupeny semínka. Odrůdy mohou ovšem výsadbou projít od jara až do podzimu.

Pokud si myslíte, že je výsadba jahod jednoduchou záležitostí, mýlíte se. K výsadbě patří také otázka, jaký volit materiál, zda černou folii nebo netkanou textilií. Oba materiály mají určité výhody a nevýhody, takže je potřeba se zamyslet, jaká výhoda v konečném důsledku vyhraje. Černá folie je kvalitním materiálem, který má relativně dlouhou životnost dosahující až tři roky. Kromě toho velice dobře izoluje, což znamená, že téměř vůbec nepropouští světlo. Půda pod folií se tak daleko rychleji zahřeje než u netkané textilie. Netkaná folie zase přináší výhody v podobě ochrany před škůdci a mrazy.

Pokračujeme s péčí o jahody

Jak pěstovat jahody? Otázka, která může trápit velké procento zahrádkářů. Není se čemu divit, ne každý se do pěstování jahod pouští. Samotná péče probíhá formou pravidelných kontrol a zalévání. Jedině tak uhlídáte, zda jsou jahody v takovém stavu, ve kterém mají být. Kromě častých kontrol a zalévání je potřeba jahody zbavovat plevele. Vidíte-li v jahodách mravence, znamená to, že vaše zálivka není dostatečná, a to nejenom z pohledu pravidelnosti, ale také množství. Nebojte se v takovém případě jahody jednorázově více zalít, aby se voda dostala i do půdy.

Pokud jste výsadbu provedli na podzim, první hnojení provedete až na jaře. Dříve se tomuto procesu řádně vyhýbejte. Raději se zaměřte na kvalitu hnojiva, protože co se týče jahod, měli byste sáhnout po speciálních produktech. Ty se aplikují podobně jako samotná zálivka, takže nemusíte mít strach z toho, že byste tento úkon nezvládli. Jestliže vše dodržujete tak, jak máte, můžete se pustit na poslední kroky. Jak pěstovat jahody dále? Svým způsobem máte vypěstováno a přecházíme na sklizeň. Zralé plody je potřeba sbírat opravdu denně. Ideální čas pro sběr je ranní hodina.

Jak udržovat keříky po sklizni?

Samozřejmě péče zdaleka nekončí. Máte-li jahody posbírané, je potřeba dále zalévat. Kromě toho budete muset také jahody udržovat čisté a bez plevelu, podobně, jako byste byli teprve u čtvrtého nebo pátého bodu. Myslete na to, že už není potřeba hnojit, takže hnojivo můžete bez problémů uskladnit do sklepa nebo na jiné vhodné místo. Pokud na jahodových keřích naleznete suché listí, odstraňte jej. Jahody je nutné držet v neustálé čistotě. Budete-li chtít jahody rozmnožit, sáhněte maximálně po prvních dvou dceřiných výhoncích. Musí se však jednat o velmi kvalitní a zároveň silné výhonky, které tento nápor vydrží.

Na závěr proveďte zazimování, které uděláte pomocí speciálních krytů nebo textilie, čímž keříky přikryjete, aby se k nim ani v nejmenším nedostaly mrazy. Kromě toho je potřeba aplikovat také různé chemické prostředky. Ty se postarají o celkovou zimní péči jahod.