Jak pěstovat řapíkatý celer? Dopřejte si zeleninu i vy!

Pěstovat zeleninu může prakticky kdokoli. Samozřejmě musíte mít pro zeleninu vlastní prostory. V nejlepším případě vlastní zahrádku, ať už přímo před rodinným domem nebo za městem v případě, že bydlíte v bytě. Jakmile máte vlastní zahrádku, můžete se následně pustit do pěstování vlastní zeleniny. Pokud byste chtěli vyzkoušet neklasické druhy, pak sáhněte po řapíkatém celeru.

Jak pěstovat řapíkatý celer?

Jde o celer, který nemá bulvy, přesto je však velice chutný a svou okouzlující vůní nabídne v kuchyni obrovskou podporu. Pokud jste o tomto druhu celeru ještě neslyšeli, měli byste se na něho jít okamžitě podívat. Poté bude záviset na vás, jestli se do samotného pěstování pustíte či nikoli. V případě, že se pro něho rozhodnete, nebudete litovat, protože tento řapíkatý celer má co nabídnout, jak z pohledu pěstování, tak následně i v kuchyni. V první řadě ovšem musíte vědět, jak pěstovat řapíkatý celer, jinak se vám může stát, že vám v konečném důsledku téměř nic nezbyde či dokonce nebude vůbec růst.

Je potřeba vědět, že řapíkatý celer je poměrně náročný na pěstování. Co se týče půdy, tady se musíte zaměřit na bohatou plochu plnou humusu a vlhkosti. Půda musí být dostatečně vlhká, jinak se celeru tohoto druhu nebude dařit. Zároveň musí být půda dostatečně hluboká, maximálně středně těžká. Ideálním místem je to, kde jste před výsadbou měli brambory. V takovém případě máte jistotu, že se řapíkatému celeru bude skutečně dařit. Pochopitelně ovlivnit samotné pěstování mohou i jiné věci. Jde však o správně vybranou půdu, což je v první řadě nejdůležitější.

Náročný na zalévání a přihnojování

Zároveň je nutné počítat s tím, že vám řapíkatý celer zabere poměrně hodně času, alespoň z pohledu zalévání a přihnojování. Řapíkatý celer je totiž poměrně dost náročný na časté a pravidelné zalévání. Podobně je tomu i v případě přihnojování dusíkem. Právě z tohoto důvodu je potřeba vybrat opravdu vhodné místo, které je relativně bohaté na výsadbu této zeleniny. O tom jsme vám ale více prozradili v předchozích odstavcích. Výsadba probíhá už v době, kdy řapíkatý celer roste. Nejprve jej musíme tzv. předpěstovat, a to například v květináčích.

Tento úkon provedeme přibližně v polovině února a v květináčích je následně necháme až do května. Poté je můžeme začít umísťovat na zahradu. Květen je ideálním měsícem z toho důvodu, že celeru nehrozí zamrznutí. Pokud byste řapíkatý celer vysadili na zahradu dříve, riskujete tím jeho zamrznutí. Během následujících pár měsíců budeme zeleninu zalévat i přihnojovat dusíkem. V polovině září musíte řapíkatý celer bělit. To se provádí přivázáním listů k zemině. Tím rostlina nenačuchne všelijakými pachy z půdy. Jak jsme již sdělovali v předchozích odstavcích, celer tohoto druhu je na pěstování poměrně náročný. Jak pěstovat řapíkatý celer dále? Jsme téměř u konce.

Pokračujeme v činnosti

Po ukončení sezóny můžeme začít se sběrem řapíkového celeru. Ten poté lze využít v kuchyni do několika druhů jídel, včetně smoothie drinků. Pokud máte rádi smoothie, umíchejte si neuvěřitelně zdravý a lahodný koktejl, do kterého namícháte nejenom tento druh celeru, ale také i jiné druhy zeleniny. Spojíte-li řapíkatý celer s jinými druhy chutné zeleniny, vytvoříte z toho opravdu vynikající smoothie drink, který bude pozitivem pro vaše zdraví. Jestliže smoothie nepijete, nezoufejte, řapíkatý celer má i jiné využití.

Kromě smoothie ho zapojte také do zdravých salátů, na kterých si pochutná celá rodina. Zdravé saláty ovšem v první řadě vyhledávají zejména ženy, které nemají problém si ho dát i k obědu. I tady řapíkatý celer zamíchejte s jinými druhy zeleniny. Podobně, jako u smoothie můžete v konečném důsledku udělat vynikající jídlo. V neposlední řadě je možnost přidat řapíkatý celer také k masu. Společně s chutným masem se z pokrmu stane taktéž lahodný oběd nebo chutná večeře.