Jak se zbavit klopušek v okurkách? Přinášíme vám recept!

Odstartování nového roku přináší blížící se naděje, co se týče příchodu jara. Věřte nám, že ani se nenadáte a jaro nám bude klepat na dveře. S příchodem jara se ovšem blíží i nová zahrádkářská sezóna, kdy si vášniví zahrádkáři budou chtít vypěstovat i svou úrodu. Nezáleží přitom na tom, zda půjde o ovoce nebo zeleninu. V obou případech vám úrodu mohou pokazit všelijací škůdci, kteří se na vaše ovoce a zeleninu náramně těší. Pokud tomu chcete zabránit, je potřeba být připraven. 

Jak se zbavit klopušek v okurkách?

V první řadě je to o sazenici. Tu si buď to můžete vypěstovat doma nebo zakoupit ve specializovaných obchodech, chcete-li mít úrodu bohatší. Ať už se rozhodnete pro vlastní nebo kupovanou sazenici, druhým krokem je putování na záhonky nacházející se ve vašich zahradách. V momentě, kdy byste péči o okurky ignorovali, vystavujete se tím riziku, že vám na konci sezóny nezbyde ani polovina z nich, a to z důvodu, jaký jsme výše uvedli. Jestliže jej chcete zopakovat, pak se jedná o všelijaké škůdce. Jedním z nich jsou i klopušky.

Pro mnohé z vás vám rádi tento druh škůdce představíme. Pokud jste si mysleli, že na okurky škůdci nejdou, neboť se jim budou vyhýbat obloukem, jste opravdu na omylu. Právě okurky se stávají velmi rizikovým druhem zeleniny, tak, jako téměř každá druha zelenina. Klopušky se řadí mezi létající hmyz, takže jejich dopadení bude o to náročnější, protože se nemusí na úrodě nacházet po celou dobu. Nevýhodou je také fakt, že v momentě, kdy budou okurky klopuškami spatřeny, jejich množství hmyzu se může až znásobit. Nezačnete-li s nimi bojovat, z vaší úrody nemusí nic zbýt. Jak se zbavit klopušek v okurkách?

Klopušky jsou nepříjemným škůdcem

Jak jsme tedy uvedli, plody navštěvují ve velkém množství, které se může ještě zdvojnásobit o další smečky. Okurky nebo jiný plod většinou mohou poničit díky svého sání, které vykonávají ihned poté, co na danou úrodu přistanou. Jakmile začnou sát, způsobí tím všelijaké deformace plodu, od uschnutí až po vadnutí. To následně vede k tomu, že je plod nepoužitelný a nejedlý. Pokud spatříte klopušky včas, máte relativně velkou šanci na záchranu nejenom svých okurek, ale i zahrádky. Proč celé zahrádky? Jakmile spatří jednu zeleninu, buďte si jistí, že mohou spatřit i jiné druhy.

Vraťme se zpět k okurkám, protože tento druh zeleniny patří mezi vůbec nejoblíbenější, budeme-li se soustředit na klopušky. Jak se zbavit klopušek v okurkách? V první řadě je důležité vědět, zda to jsou skutečně ony. Přítomnost těchto škůdců poznáme snadno. Stačí se na úrodu podívat blíže, jak jsme totiž zmiňovali v předchozích odstavcích, klopušky svým sosákem okurky zdeformují. Ty pak mají tendenci vadnout. Dále se plůdky stáčejí na jednu stranu, mimo jiné jsou také ve stavu deformovaném.

 

Jdeme se zbavovat klopušek

Pokud máte zájem o co nejkrásnější úrodu okurek, musíte začít bojovat ještě před tím, než sazenice umístíte na zahradu. Je potřeba provést jistá opatření, která budete poté i opakovat. Nespoléhejte se na to, že aplikování provedete jednou za celou dobu trvání růstu. Musíte ošetřit jednak místo, kde se okurky budou nacházet a jednat samotné okurky specializovaným prostředkem, který je na tyto škůdce vhodný. S tím vám pomohou v jakékoli specializované prodejně, kde mají s klopuškami bohaté zkušenosti. Nemusíte se bát, že vám bude hledání trvat dlouho.

Jde o poměrně rozšířený druh škůdců, zvlášť co se týče okurek. Jak jsme taktéž uvedli, okurky patří mezi nejoblíbenější druh zeleniny pro klopušky, takže ve většině případů, kdy máte okurky napadnuty se jedná o tento druh škůdce. Stačí si tedy zajet do obchodu pro vhodné přípravky, které následně aplikujete na místo i na okurky. Vše začněte ještě před samotnou výsadbou sazenic.