Jak vypěstovat avokádo v českých podmínkách?

Pěstování není jenom o vyklíčení. Vyklíčení je malým základem celého pěstování. Navíc některé druhy ovoce vyklíčí velice snadno, což se ovšem o další péči, která je zahrnutá v pěstování, už nedá říct. Pokud vás zajímá, jak vypěstovat avokádo, je potřeba vám sdělit, že se jedná o jedno z těch ovocí, kde vyklíčení není náročné, ale samotné pěstování už následně ano. Přesvědčte se o tom sami.

Jak vypěstovat avokádo?

Samozřejmě je nejprve důležité koupit avokádo, abyste z něho poté mohli vyjmout pecku. Pecku je dále potřeba řádně vyčistit a zbavit všech nečistot. To platí převážně o dužině, která nesmí na pecce v žádném případě zůstat. Jakmile bude pecka vyčištěná, udělejte do avokáda alespoň dvě dírky, do kterých vsunete špejli. Tento krok se dělá z toho důvodu, aby se pecka neponořila příliš hluboko do vody. Pecku je totiž potřeba umístit do sklenice s vodou, přičemž špejle poslouží jako takové nosníky. Důležité je ovšem držet se pravidla vody. Pecka musí být v neustálém kontaktu s vodou.

Pochopitelně ale nesmí být ponořená, jak jsme již naznačovali, k tomu vám pomohou špejle. Poté o rostlinu pečujte klasickým způsobem, jako by se jednalo například o jiný druh pokojové rostliny. V momentě, kdy začne růst, musíte rostlině přizpůsobit květináč nebo sklenici, a to tak, aby její prostor nebyl příliš utlačován. Velmi opatrní při přesazování musíte být na kořen. Ten nesmí být ani v nejmenším porušen. Po umístění do nového květináče přisypávejte substrát. Jedině tak dodáte rostlině vše potřebné, co musí mít pro správný růst.

Pokračujeme s pěstováním avokáda

V létě je potřeba rostlinu zalévat častěji než během jiného ročního období. Vždy se ale držte pravidla, že byste to s ničím neměli přehánět. Další zálivku provádějte vždy až ve chvíli, kdy předchozí zálivka dostatečně vyschla. V opačném případě byste mohli rostlinu porušit. Musíte být připravení na to, že rostlina je schopná v domácích podmínkách vyrůst pouze do výšky dvou metrů. Pokud se u vás blíží tato hranice, měli byste rostlinu přesadit na zahrádku. Nemáte-li vlastní zahrádku, zkuste se poptat svých známých nebo rodiny. Tento krok je pro další růst velice podstatným bodem.

Můžete provádět tzv. zastřihávání, čímž rostlině i pomůžete, ale sami musíte vědět, kde to s rostlinou chcete až dotáhnout. Jestliže vás ale v dalších krocích zajímá, kdy rostlina bude plodit, pak pozorně čtěte. Avokádo je poměrně náročné na pěstování, už jen z důvodu českých podmínek, které nejsou tak přijatelné, jako ty, ve kterých avokádo vyrůstá. Jak pěstovat avokádo dále? Chcete vědět, kdy vám avokádo začne plodit? V případě, že rostlina není roubovaná, nepočítejte s tím, že by vznikaly na avokádu plody. Ve výjimečných situacích plody mohou skutečně vzniknout, ovšem jen tzv. partenokarpní.

Co znamená partenokarpní a zazimování avokáda

Partenokarpní plody se dají označit také jako plody bez semen. Jak jsme uvedli, vypěstovat avokádo s plody v českých podmínkách je téměř nemožné. Avokádo má svá pravidla, která je potřeba dodržovat, včetně teploty a vzduchu. Jinými slovy je tento úkon v České republice skutečně velmi náročný. Na druhou stranu jako rostlina vám může avokádo zkrášlit váš interiér. Na závěr je nutné vědět, že je avokádo potřeba umět správně zazimovat. Přece jenom se jedná o rostlinu, která vyžaduje vyšší teplotní podmínky, vzhledem k tomu, že vyrůstá převážně v tropických pásmech.

Jestliže máte rostlinu na zahradě, bude pro vás zazimování o to náročnější. Proto si ji většina majitelů nechává v pokojích ve svém bytě nebo rodinném domě a spokojí se s výškou maximálně dvou metrů. V domácích podmínkách zazimování rostliny není náročné. Stačí ji dopřát přinejmenším alespoň 10 stupňů celsia. Pokud budete v místnosti, kde se avokádo nachází, větrat, raději ho přemístěte do jiné místnosti, kde necháte zavřená okna. Místnosti větrejte střídavě.