Jak zazimovat bylinky, aby přežily zimní měsíce?

Pokud jste typ zahrádkáře, který místo klasických rostlin dává přednost bylinkám, máte v mnoha ohledech nemalé výhody. Tou první je, že mají bylinky pozitivní a léčivé účinky. Jestliže ale chcete, aby vám vydržely do příští zimy, měli byste je zazimovat. Jak zazimovat bylinky pro další sezónu?

Jak zazimovat bylinky?

Zazimování bylinek patří mezi nejdůležitější body, které byste měli udělat, jinak vám nevydrží do příští sezóny a celý proces by tak byl zbytečný. Je tedy nejvyšší čas se pustit do práce. Větší část bylinek dokáže při správném zazimování přežít i největší mrazy, ačkoli za poslední roky byly zimy slabé, takže není potřeba se bát. Jestliže tomu bude i tento rok, máte jednu výhodu navíc. Zimní počasí v takovém případě bude hrát pro vás, což znamená, že bylinky bezesporu vydrží. I přes to byste se tomuto procesu měli důkladně věnovat. V opačném případě by nemusely přežít ani první dny.

V první řadě je nutné provést za pomoci mulčovací kůry tzv. prvotní ochranu proti zimě. Vezměte tedy mulčovací kůru a zasypte s ní veškeré bylinky, které na zahradě máte, a to do relativně velké výšky. Nemáte-li mulčovací kůru, určitě si vystačíte například se senem nebo slámou. Ta funguje na podobné bázi a má za úkol ochránit vaše bylinky před zimou, ať je jakákoli. Nespoléhejte se na to, že zima nebude téměř žádná, protože tomu tak za posledních pár let bylo. Nikdy nevíte, čím vás toto období překvapí, kromě toho, máte-li zahradu v horách, nějaký sníh se vždy dostaví.

Chraňte bylinky před vodou neboli deštěm

Bylinky musíte v dalším kroku ochránit před vodou. Déšť by jim totiž mohl velice ublížit a když se navíc spojí s mrazy nebo se sněhem, vzniká z toho pro ně smrtelná kombinace. Bylinky tak můžete překrýt i různými foliemi nebo jiným ochranným produktem. Přikrývejte jen ohrožená místa, nikoli celou bylinku, jinak by nemohla dýchat, čímž ji opět ohrožujete. Někteří zahrádkáři pěstují bylinky pouze v letních měsících a přes zimní období je odvážejí pomocí transportu do domácnosti. Jestliže tomu tak je i ve vašem případě, uděláte daleko lépe. Mimo jiné máte jistotu přežití.

Pokud máte i některé bylinky v květináčích, měli byste je z nich opatrně vyndat a následně zasadit formou záhonových bylinek. Poté opakujte postup a pomocí mulčovací kůry je přikryjte. V neposlední řadě využijte folie. Druhou možností je nechat je převést do domácích podmínek, ovšem záležet bude na tom, o jaké bylinky se jedná. To si vždy musíte nastudovat bližší informace, zda mají rády teplo nebo jsou raději pro chladnější dny. Poslední možností je zasadit do země bylinky v květináčích. Tato metoda je ta vůbec nejlepší, protože tím zvyšujete ochranu proti mrazu. Kořeny totiž zůstávají v teple.

Pokračujeme dále

Jak zazimovat bylinky? O transportu jsme vám již psali, zároveň jsme tuto možnost navrhli jako jednu z mnoha. To ovšem neplatí pro bylinky, které bývají na zimní počasí daleko náchylnější. V takovém momentě nejde o jednu možnost z mnoha, ale o jedinou variantu, která se nabízí. Takovou bylinkou je například rozmarýn. Ten si jistě bude pěstovat každý zahrádkář. Jestliže je to i váš případ, měli byste bylinku okamžitě přestěhovat do domácnosti. Jsou to bylinky vyhledávající světlé a teplejší místa.

Rozhodnutí je na vás

Když nebudeme počítat citlivější bylinky, rozhodnutí je prakticky na vás. Buď to je necháte na zahradě a přikryjete mulčovací kůrou nebo přemístíte do květináče a odvezete do domácnosti. To platí i u opačného řešení, kdy bylinky přesadíte z květináče na zahradu a provedete stejnou činnost, jakou jsme uvedli na začátku tohoto odstavce. Další variantou je zasadit ji na zahradě v květináči. Tím se kořeny dostávají do vyšší ochrany, protože mají dvojí bezpečnostní opatření proti mrazům. Teď už víte, jak zazimovat bylinky.