Kdy začít sklízet první ovoce?

Se sklízením ovoce může být občas pořádná práce. Zvlášť za nepředvídatelného počasí, ve kterém se nevyznají ani profesionálové. Podobně jsou na tom zahrádkáři, u kterých je úroda každým rokem odlišná. Ovoce je potřeba sklízet dostatečně zralé, jinak vám jeho chuť bude připadat zvláštní. Kdy začít sklízet první ovoce? Každé z nich má svůj určitý termín.

Kdy začít sklízet první ovoce?

Pokud budete ovoce sklízet příliš brzo, dojde mimo jiné také k poškození samotného plodu. Jeho skladovatelnost není následně natolik silná, aby vydrželo dostatečně dlouho čerstvé. Pojďme se podívat na jednotlivé plody a jejich sklizeň. Většinou jde o delší období. Nemusíte se tak bát, že na sklízení budete mít pár dnů. Na přesné období mají vliv určité faktory. Tím nejčastějším je pochopitelně počasí.

Jste-li velkým milovníkem hrušek, pak byste si měli pořídit tzv. letní hrušky. Ty jsou zralé v období od července do srpna. Jedná se o prázdninové měsíce, jak už název tohoto druhu napovídá. Záležet tedy bude čistě jen na vašem výběru, jakým hruškám dáte přednost. V posledních letech se na českých zahradách začal objevovat angrešt. Tady je to dost úzké téma, protože ne vždy bude zralé ve stejnou chvíli. Zatímco váš soused může mít první plody již v červnu, vy se jich můžete dočkat například až v srpnu.

Jaké další ovoce má brzkou sklizeň?

Dalším specifickým ovocem jsou jablka. Tady bude stejně jako u hrušek záviset na tom, pro jaký druh se rozhodnete. Dáte-li přednost letním jablkům, pak se jich opět budete moct dočkat už v červenci nebo srpnu. Při výběru jiných plodů mohou čerstvé plody přijít až v září. Pokud bydlíte v panelovém bytě a vlastníte menší zahrádku, na kterou nejezdíte příliš často, sáhnout lze po pozdějších odrůdách.

Jahody na první pohled velmi náročné ovoce, které vyžaduje vaši péči. Tu vám však dokonalé oplatí, protože první čerstvé kousky přicházejí už v červnu. Při kvalitní starosti budete moct jahody vyzkoušet už v polovině května. To se však stává jen zřídka. Nezapomínejte na to, že důležitým faktorem je jednak počasí a jednak vaše péče. Jde o tipy, kdy začít sklízet první ovoce, které je českými občany nejčastěji vyhledávané.