Kdy zasadit bylinky, jak o ně pečovat a k čemu vlastně jsou?

Zkoušeli už jste pěstovat bylinky? Pokud ne, můžete to vyzkoušet. Existuje mnoho důvodů, proč si bylinky pěstovat. Prvním je například to, že vám mohou pomoci při nějakém onemocnění. Dále pak je využijete ve své kuchyni. Nebudete si muset kupovat přesolené kořenící směsi, ale využijete bylinky. Například takový libeček vám hravě nahradí maggi. Víte, kdy zasadit bylinky na svou zahrádku a jak se o ně starat?

Kdy zasadit bylinky?

Pokud někdo pěstuje bylinky v bytě, má to jednodušší. Doma se dají pěstovat celoročně. My si dnes ale povíme, kdy si je můžeme zasadit na své zahradě. Bylinky si můžete předsadit doma. S předsazováním začněte v březnu nebo na začátku dubna. Ven se mohou přesadit až tehdy, jakmile nejsou venku mrazy. Bezpečná doba je přibližně v polovině května. Objeví-li se i v tomto období přízemní mrazíky, ještě vyčkejte. Nepřesazujte příliš malé rostlinky, aby neuhynuly. Bylinky lze také zasadit přímo ven, a to nejlépe na slunné místo.

Jak si bylinky předsadit?

Jak již bylo zmíněno, bylinky se předsazují v domě či bytě. V první řadě si musíte zakoupit bylinky a vhodný substrát. Bylinky zakoupíte v různých zahradnických obchodech a trzích. Mnohdy na ne můžete narazit i v supermarketu. Substrát si zakupte takový, který vyhovuje klíčícím rostlinám a neobsahuje živiny. Lze také zakoupit substrát, který je přímo určený pro sázení bylinek. To už bude záležet na vás, kolik chcete do celkové výsadby investovat.

Celková péče o vaše domácí bylinky

Kdy zasadit bylinky už jsme si řekli, teď přichází řada na péči. Starost o bylinky není nijak náročná. Důležité je, aby nebyly v příliš vlhkém prostředí. Mohly by chytit plíseň. Dále je důležité, abyste bylinky nepřilévali a také nenechali vyschnout. S takovým přístupem by vám rychle zahynuly. Své bylinky občas prostříhávejte, aby se příliš nerozrůstaly.

Co z bylinek?

Bylinky můžeme používat sušené a čerstvé. Uvařte si z nich čaj nebo sirup. Čerstvé bylinky se skvěle hodí do salátů. Některé bylinky lze také zmrazit a použít je později.