Kustovnice čínská má léčivé účinky

Kustovnice čínská není v České republice příliš známá, na druhou stranu má blahodárné účinky, kterým doposud věří převážně jen Číňané. To ovšem neznamená, že tomu tak není, stačí se o těchto léčivých účincích přesvědčit tím, že začnete kustovnici čínskou pěstovat i vy. Nemusíte se toho obávat.

Kustovnice čínská a její přezdívky, včetně původu

Kustovnici čínskou můžete v obchodech spatřit také pod názvy godži nebo goji. Právě goji sirupy jsou označovány většinou jako zdravé, které se doporučují pít po menších dávkách, za to však pravidelně, tedy jinými slovy denně. Samozřejmě by se nic nemělo přehánět, a to platí i v tomto případě. Jak se říká, všeho moc škodí a je dobré se držet předepsaných rad, převážně při konzumaci sirupů nebo jiných produktů, které byly vyrobeny z kustovnice čínské. Rostlina pochází původem z Číny, jak již napovídá samotný název. Odsuď se pak rozšířila po celém světě, včetně České republiky.

Pokud nevíte, jak kustovnice čínská vypadá, pak si představte přibližně dvoumetrový keř. Buďte však opatrní, protože ne vždy tomu tak musí být. Některé keře se vyšplhají na výšku maximálně v rozmezí od 1 a půl m do 1 a třičtvrtě m. Zatímco jiné kustovnice čínské mohou dvoumetrovou hranici bezpochyby překonat. Výjimkou nejsou ani třímetrové kustovnice čínské, které se na tuto výšku dostanou v případě, že jsou pro ni ideálně nastavené podmínky. U nás to většinou nehrozí, protože máme jiné klima a podmínky, než například v Číně nebo jiných státech.

Kdy kustovnice čínská kvete?

Kustovnici čínskou můžeme vidět kvést přibližně v červnu nebo v červenci. Seznamujeme vás s ní už teď z toho důvodu, abyste se na ni mohli připravit. Nejde o jednoduché pěstování, jako je tomu například u jiných plodů. Bobule mohou dosahovat velikosti o dvou centimetrech a rostou na dlouhých stopkách. Pořádně dozrávají právě v tomto období, tedy od září do října. Plody jsou oválné a zbarvené do oranžovo červené barvy. Věděli jste však, že jeden plod této rostliny má v sobě zakomponovaných více než 10 semínek, podle toho, jak se rostlině celkově daří?

Není tedy problém dosáhnout i šedesáti semínek, a to pouze z jedné bobule. Jak jsme naznačili, kustovnice čínská má léčivé účinky a její plody obsahují přibližně 20 aminokyselin a přes několik desítek důležitých prvků, složek, karotenoidů a vitamínů, které vaše tělo potřebuje. Mimo jiné je dobré vědět, že zdravé účinky nemají čistě jen plody, ale rovnou celá rostlina, od vrhu směrem dolů.

Dávkování kustovnice čínské

Kustovnice čínská se musí opravdu užívat pouze v malém množství. Dětem do věku 3 let kustovnici vůbec nedávejte ani je nenechávejte v jejich blízkosti. Užívat by je měly děti přinejmenším až od 4 let ne-li více. U takových dětí, a to až do 12 let života stačí pouze jedna malá hrst bobulí za den. Opět hlídejte konzumaci, aby nedošlo k předávkování.