Měsíc září v zahradě

Září je ještě letní měsíc, ve kterém můžeme zasít zeleninu, kterou sklidíme ještě letos. Kromě toho je to měsíc, kdy jednak sklízíme letošní sklizeň, ale také už musíme myslet na to, co je potřeba udělat na zahradě před zimou. Měli bychom mít jasno v tom, kam a co budeme chtít v dalším roce vysadit, protože podle toho uzpůsobíme činnosti, které bychom měli v září udělat.

Zářijová sklizeň

Tak jako v červenci a v srpnu, tak i v září sklízíme to, co jsme tento rok vysadili. Jsou to například ředkvičky, špenát, saláty, hrášek a další. Tento měsíc jsou hospodyňky v jednom kole, protože je to období zavařování, sušení, nakládání, ukládání do mrazáku a prostě zpracování všeho vypěstovaného ovoce a zeleniny. U bylinek je to poslední sklizeň léta. Dále je můžeme přesazovat, rozmnožovat, ale pouze vytrvalé byliny, kterými jsou oregano, šalvěj, libeček nebo tymián a mateřídouška. Naopak bylinky jako je saturejka a majoránka letos končí.

Skleníková a záhonová zelenina

U skleníkové zeleniny a to hlavně u okurek hadovek sklízíme poslední kousky, ale papriky nám vydrží ještě dlouho. Do skleníků teď můžeme vysadit zeleninu, kterou musíme ochránit před nízkými ranními teplotami a dokud nebudou teploty pod nulou, nemusíme ani vytápět. Na záhonech je potřeba ochránit ještě například mrkev a pórek a to hlavně před škůdci. K tomu nám poslouží netkaná bílá textilie. Ochranu potřebují také košťáloviny a to před housenkami. K tomu nám opět pomůže přikrytí textilií. Ještě stále můžeme v tomto období vysít zeleninu, kterou ještě na podzim sklidíme. Jedná se o saláty, ředkvičky, kopr nebo špenát.

Končí vegetace nejen rajčat

Rajčata definitivně zajdou s prvními mrazíky, proto je dobré je dříve než se tyto mrazíky ohlásí, obrat všechna rajčata a to i ta zelená. Ta nám dozrají doma za oknem, ale pokud je dáte do místnosti ve sklenici, vydrží vám až do listopadu. Nesmí být ovšem napadené plísní. Pokud pěstujete dýně, podložte je prkýnkem, aby nezačaly odspodu hnít. Je také nejvyšší čas vydolovat ze země brambory, pokud jste tak už neučinili. Všeobecně platí, že všechna zelenina musí být sklizená do prvních mrazíků.