Nedozrálá rajčata nevyhazujte! 5 tipů, jak vám mohou dozrát i doma

Nevěště hlavu, nedozrálá rajčata není třeba vyhazovat. Jak postupovat při sklizni a jak zařidit, aby rajčata, která nestihla dozrát dozrála? Máme pro vás několik tipů, jak jim pomoci, aby vám dozrála doma.

Nedozrálá rajčata a co s nimi

Rajčata zbavte stonků, listů a stopek, opláchněte a nechte oschnout. Pokud chcete zrání rajčat uspíšit, vezměte si papírovou krabici, naskládejte do ní opatrě nedozrálá rajčata a přidejte k nim několik jablek, které proces dozrávání urychlí. Rajčata pravidelně kontrolujte, jestli nehnijí nebo se na nich netvoří plíseň. Rajčata budou vhodná ke konzumaci cca za 2 týdny.

Rajčata vytrhejte i s kořeny

Blíží se mrazy, která poškodí všechna rajčata? Nesbírejte plody jednotlivě a vytrhejte rostlinu z půdy i s kořeny. Rostlinu potom zavěste například v garáži, rajčata dozrají stejně, jak kdyby byla zasazená v zemi.

Položte je na pečící plech

Pečící plech vyložte pečícím papírem, přikryjte navlhčenou utěrkou a nechte na kuchyňské lince. Utěrku je potřeba pravidelně navlhčit. Rajčata vám budou postupně dozrávat, dozrálé plody vždy odeberte.

Zkuste je zavřít do nádoby

Máte jen pár plodů? Zkuste je zavřít do nádoby se zralým banánem, dejte ale pozor, aby se nepomačkali. Nádobu dejte do teplé místnosti, mimo přímé sluneční světlo. Nádobu pravidelně kontrolujte, pokud by banán začal hnít, nahraďte ho novým. Rajčata by měla dozrát cca během 1-2 týdnů.

Použijte igelitový sáček

Udělejte do igelitového sáčku několik děr, aby mohl proudit vzduch, vložte do něj zelená očištěná rajčata a přidejte jablko, cca jeden kus na čtyři rajčata. Sáčky skladujte v teplé místnosti mimo přímé sluneční světlo