Nová odrůda rajčat se dá pěstovat v městských podmínkách

Nová odrůda rajčat je podle vědců vyvinutá tak, aby byla schopná správně růst i v městských podmínkách, a přitom byla stále svěží a chutná. Narozdíl od klasických rajčat se tato rostlina pěstuje v podobě tzv. kytice, takže v momentě, kdy jsou plody většího rázu, mohou připomínat například kytici růží či jiný druh květiny, který se často dává na narozeniny nebo na Valentýna ženám. Nová odrůda rajčat je vhodná zejména pro městské pěstování, jak jsme již sdělili výše, a to konkrétně na mrakodrapech v zahraničí.

Nová odrůda rajčat

Podle vědců bylo cílem přijít na takovou odrůdu rajčat, která se bude pěstovat zcela jiným způsobem než ta, na kterou jste zvyklí. Rajčata, která můžete spatřit v obchodech nebo na zahrádkách se pěstují tímto způsobem, jednoduše řečeno je zasadíte na volné místo a následně jen čekáte na vhodnou příležitost, kdy je budete moci posbírat velké a krásně červené. Tato odrůda rajčat se však může pěstovat v městských podmínkách. Samozřejmě je potřeba dodržovat určitá pravidla, právě proto je ideální místo převážně střecha vyššího mrakodrapu, kde nedosáhnou zplodiny z automobilových výfuků.

Vývoj jde dopředu a netýká se to jen technologie, jakožto počítačů, notebooků nebo mobilních telefonů. I v zemědělství si lidé chtějí ušetřit práci a náročnost s pěstováním všelijakých druhů zeleniny nebo ovoce. Nová odrůda rajčat tak míří na samotnou výši zahrádkářské etapy. Vědci chtějí zlepšit u této odrůdy její pěstitelské vlastnosti, aby se tak usnadnila práce ve velmi náročném oboru, jako je právě již zmíněné zemědělství. Pochopitelně pozitiva či negativa této odrůdy ukáže až čas. Podle jednoho specialisty zabývajícího se tímto vývojem, chtějí dosáhnout i toho, že se po čas dlouhodobého letu mezi planetami budou moci vypěstovat tyto vzácná rajčata.

Rozdílnost je znát na první pohled

Rozdíl mezi tímto a klasickým druhem je znát na první pohled. Konec konců jsme vám ho sdělili na úplném začátku tohoto článku. Klasická rajčata rostou odděleně, zatímco tato vytvářejí tzv. kytici. Jakmile se dostanou do určité velikosti, mohou mnohým obyvatelům připomínat například růže. Jen místo květů můžete vidět malé cherry rajčátka. Výhodou této odrůdy je rychlost, kterou zrají. V momentě, kdy rajčata zasadíte, máte 40 dnů na to, kdy si je budete moci vyzkoušet. Jinými slovy si počkáte něco málo přes jeden měsíc a následně budete schopni rajčata vyzkoušet.

Další výhoda spočívá v méně náročném procesu pěstování. Nová odrůda rajčat zkrátka nepotřebuje takovou péči jako ta, na kterou jste zvyklí. Nemusíte je tolik ošetřovat nebo hnojit, svým způsobem se dokážou o sebe postarat sama. Právě proto jim stačí i městské podmínky, protože nezatěžují tolik životní prostřední různými chemickými látkami. V neposlední řadě je budete moci pěstovat na místech, kde se poté i budou konzumovat. To znamená, že si je můžete dát za okno nebo na svou střechu rodinného domu, kde jim uděláte vhodné místo. Ano, klasická rajčata také můžete pěstovat na zahrádce u rodinného domu, na druhou stranu už jim budete muset věnovat více péče.

O rajčata projevila zájem i NASA

Není se čemu divit, kde je vesmír a život, tam je NASA. Ta totiž podle vedoucích vědců, kteří vedou tento proces, projevila o nový druh rajčat obrovský zájem. Mají za to, že by se rajčata mohla stát základem vesmírných farem, a to přesně v momentě, kdy se poprvé pokusíme vypravit na MARS. Dále by zájem NASA mělo vést jiné vědce k tomu, aby zkusili svůj výzkum vyzkoušet také na jiných plodinách, čímž by rozšířili jiný druh zeleniny. Čím více zeleniny nebo ovoce se bude moci pěstovat v městských podmínkách bez toho, aniž by byli časově náročné, tím lépe.

Záležet ovšem bude na tom, jak dopadne celkově tento vývoj, co se týče nového druhu rajčat. Zatím to vypadá na relativně dobré cestě.