Odrůdy brambor jsou různé, vyberte si ty nejlepší!

Odrůdy brambor se mohou lišit v několika faktorech, od chutě, velikosti až po samotnou úrodu. Pokud zvolíte pro své podmínky špatnou odrůdu brambor, pak se snadno může stát, že vaše úroda nebude dostatečně silná. Jestliže tedy nechcete riskovat a rádi byste měli velkou úrodu, co se týče brambor, měli byste se v první řadě seznámit s několika druhy. Následně si sami vyberete tu svou.

Odrůdy brambor

Je pochopitelné, že by každý zahrádkář měl vlastní brambory. Tak, jako jiný druh surovin se vypěstované brambory nedají srovnávat s těmi, které si můžete zakoupit v obchodech. To ovšem platí nejenom o bramborách, ale také i o zelenině a ovoci. Brambory mimo jiné patří mezi jednu z nejoblíbenějších příloh, takže se o to více není čemu divit. Podle statistik se příjem brambor na jednoho člověka pohybuje v několika desítkách kilogramů. Zapříčiněno je to také tím, že kromě příloh se z toho dají udělat i další vynikající jídla, jako jsou například bramboráky.

Možná vám hlavou pořád vrtá otázka, jak vypěstovat ty správné brambory. Jak jsme již naznačili v předchozích odstavcích, hodně bude záviset na tom, jakou odrůdu si vyberete. Ačkoli se to nezdá, existuje několik případů, kdy se zahrádkáři mohli pyšnit velkou úrodou, alespoň v oblasti brambor. Jakmile ale v následujícím roce změnili odrůdu, jejich úroda šla výrazně dolů. Ne každá zahrada nabízí stejné podmínky, a tak je potřeba se na úrodu podívat blíže. Jak jistě víte, jakožto zahrádkáři, mezi ty nejznámější patří například Impala, Belana nebo Anuschka. Tím to ale nekončí.

Na rozmyšlenou máte pár měsíců

Na rozmyšlenou už vám nezbývá příliš mnoho času. Výsadba brambor začíná už od dubna, což vede k tomu, že byste si měli svou odrůdu vybrat opravdu co nejdříve. Odrůdy brambor vám mohou totiž významně pomoct v tom, jakou budete mít poté úrodu. Myslete ale zároveň také na to, že nejsou brambory jako brambory. Zatímco některé odrůdy brambor mají rády měsíc duben, jiné se mohou řídit zcela jiným obdobím. To se ale nedozvíte bez toho, aniž byste si vybrali svou odrůdu brambor. Jedno je ovšem jisté, vámi vybraná odrůda by měla být dostatečně kvalitní.

Poznat to můžete například tím, že bude tzv. certifikovaná neboli označená úřední osobou, která má na tyto věci plnou pravomoc. Jedině tak poznáte, že jste nesáhli vedle, na druhou stranu to ale neznamená, že vaše úroda bude následně bohatá. Stále opakujeme, že i kvalitní odrůda brambor může selhat. Věděli jste například fakt, že se v České republice pěstuje přes 150 odrůd brambor? Kromě toho se stále rozmnožují, protože se schvalují nové a nové odrůdy, a to každým rokem. Vybrat si tak tu správnou může být v mnoha ohledech skutečně obtížné.

Podíváme se na samotné odrůdy brambor

Pokud bychom se podívali například na velmi rané odrůdy brambor, mohli bychom do této skupiny zařadit například Anuschka, Colette, Adora nebo Impala. Pochopitelně velmi rané odrůdy pod sebou skrývají i další druhy, ovšem tyto patří mezi osvědčenou jedničku, co se týče zahrádkářství. Další skupinou jsou poté čistě jen rané odrůdy. Vegetační doba u těchto druhů je v rozmezí od 100 do 110 dnů. Jejich slupka je natolik tenká, že při loupání vám nebude dělat žádné potíže. Konzumace těchto odrůd probíhá zejména v letním období. Mezi tyto odrůdy brambor patří například Dali, Gala, Marabel nebo Lilly.

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli odrůdu, doporučujeme na zahrádce najít alespoň tři volná místa. Tímto způsobem nejrychleji vyzkoušíte všechny nebo přinejmenším část kvalitních odrůd, které jsme vám výše doporučili. Ta odrůda, která vám přinese největší úrodu je ta správná pro vaši zahrádku. Proč si to tedy komplikovat, když ke správnému výběru můžete dojít poměrně snadno? Stačí jen testovat a sami poté poznáte, jaká z výše uvedených odrůd je tou pravou.