Pěstování bylinek v zimě

Bylinky se dají bezpochyby pěstovat i v zimním období. Pokud si myslíte, že o všechny bylinky přijdete při nižších teplotách, jste na omylu. Jen je potřeba bylinkám dodat trochu zimní péče. Následně budete mít jistotu, že vám přežijí. U bylinek to platí dvojnásob, protože žádný zahrádkář o ně nechce přijít. Dodávají nám sílu i léčebné účinky, a tak je důležité si bylinek vážit.

Pěstování bylinek v zimě

K mrazuvzdorným bylinkám patří například levandule, meduňka, máta nebo pažitka. U těchto bylinek není potřeba se nijak obávat. I přes to je zimní péče na místě. Ta spočívá v zastřižení. Bylinky určené i pro zimní období zastřihneme. Ideální výška se pohybuje v rozmezí od 8 do 12 cm. Výška se pochopitelně počítá od země. Poté je dobré bylinkám dopřát tzv. přikrývku v podobě listů nebo jiných předmětů. Bylinky, které rovněž nemají problém s přežitím mrazů, ale počítají se jako náročnější, vyžadují vaší péči před samotným začátkem zimy.

K těmto bylinkám patří například šalvěj. Ta nemá problém s tím, přežít náročné zimní období. Potřebují však daleko větší pozornost a péči. Opět je nutné bylinky zastřihnout a poskytnout jim přikrývku. Ta by měla být poskytnutá ještě v době, kdy jsou relativně vysoké teploty. Jakmile tak neučiníte, snadno můžete o tyto bylinky přijít. Přikrývka by měla být větších rozměrů, narozdíl od předchozích bylinek. Při vyšších teplotách, jež nebudou klesat pod hodnotu nula stupňů celsia lze bylinky i zalévat. Opravdu si ale vyčkejte na vyšší teploty.

Pěstujete bylinky doma?

Máte možnost bylinky přesunout do domácího prostředí? Nemyslete si, že nevyžadují žádnou péči. I o tyto bylinky je potřeba se postarat. Pokud tyto kroky, co se týče péče budete ignorovat, bylinky by vám nemusely přežít. Častou chybou bývá příliš častý průvan a špatná zálivka. Bylinky potřebují světlo, a tak je mějte v blízkosti oken. Pečlivě si nastudujte zálivku u jednotlivých bylinek. Budete-li větrat, bylinky umístěte na bezpečné místo. Jedině tak vám zimní období v rodinném domě zvládnou.