Pěstování lilku na zahradě nebo ve skleníku

Pěstování lilku může být skvělou zábavou, pokud jej pochopitelně nebudete ignorovat. V takovém případě byste se totiž vůbec nemuseli dočkat zdravých plodů, což jistě nechcete, když už si s tím dáváte takovou práci. Nemusíte mít z ničeho obavy, lilek má pouze pár důležitých přání, které je potřeba splnit, aby se mohl krásně vyvíjet. 

Pěstování lilku

Mezi podstatné faktory patří teplo, bez kterého by lilek nemohl být pěstován. Je tedy potřeba na zahradě najít takové místo, na které svítí slunce, pokud možno co nejdéle. Jestliže ho umístíte na plochu, která je většinu dne ve stínu, pak se zdravého lilku skutečně nedočkáte. Jistotu získáte v tom, že lilek umístíte do skleníku, protože právě tam mu bude teplo dopřáváno.

Pěstování lilku už začíná doma, stejně tak, jako například u rajčat. Doma si tedy musíte připravit výsadbu, a to tak, aby vyrostly malé rostlinky. Jakmile máte tuto část hotovou, můžete se přemístit do skleníku nebo na zahradu.

Pokračujeme s pěstováním

Během pěstování je důležité držet ve skleníku stálé teplo, které by nemělo klesnout v žádném případě pod 22°C. Tuto teplotu totiž samotný lilek vyžaduje. Rozhodně se tedy nedoporučuje skleník zbytečně otevírat, protože jakýkoli chlad vám může plody poškodit. Co se týče plodů, tam se držte tří až čtyř bobulí na jedné rostlince. Nesnažte se to přehánět, jinak byste také v konečném důsledku nemuseli mít nic. Jakmile tedy vidíte, že má nějaká z vašich rostlinek tři až čtyři plody, odstraňte zbytek pupenů. Tím zamezíte dalšímu růstu lilku.

Vypěstovaný lilek poznáte podle slupky, která by měla být dostatečně tuhá. Jestliže tedy máte pocit, že mají vaše lilky tuhou slupku, můžete je pomalu začít sbírat a následně skladovat. Nemáte-li jistotu, že je lilek skutečně zralý, poptejte se někoho, kdo již má zkušenosti s lilky. Pokud je necháte zbytečně moc dlouho na rostlince, mohou přezrát, což pro vás nebude ani v nejmenším dobré. Jejich chuť je poté opravdu špatná, takže by vám nejspíš vůbec nechutnaly.