Předjarní ochrana ovocných stromů se musí dělat každým rokem

Předjarní ochrana ovocných stromů je důležitá, a to zejména z toho důvodu, abyste měli pokud možno co nejúspěšnější sezónu. Pokud se nebudete svým ovocným stromům věnovat, pak od nich nemůžete čekat bohatou sklizeň. Vše je o tom, jak se o dané stromy staráte. Jinými slovy, jak se říká, nic není zadarmo. To platí i v tomhle případě. Jestliže nevíte, jak se o ovocné stromy před začátkem jara postarat? Rozhodně nic nenechávejte na poslední chvíli, protože čas letí neuvěřitelnou rychlostí.

Předjarní ochrana ovocných stromů

Předjarní ochrana ovocných stromů by měla začít minimálně začátkem března. Maximálně ovšem začnete na konci března, ale nikoli později, abyste vše stihli tak, jak bude popsáno v tomto článku. Začít byste měli bezesporu u postřiku proti různým škůdcům. Právě ti vám mohou úrodu znehodnotit. Škůdci dokážou udělat na ovocných stromech velké paseky, a to především na plodech. Ty následně můžete zahodit, protože budou od základu až po kořen poničené. Mimo jiné myslete na to, že škůdci v posledních letech přibývají. Zapříčiněno je to tím, že se jim daří.

Nejideálnější variantou jsou chemické postřiky, které nijak neublíží vašemu ovoci. Postřik nestačí provést pouze jednou, ale hned několikrát. Jedině tak máte vyšší šance na úspěch. Pokud provedete postřik jen jednou, riskujete tím pozdější příchod škůdců. Nepočítejte s tím, že jakmile provedete prvotní postřik, půjdou škůdci napadnout sousedovu zahradu. Kdykoli se totiž mohou vrátit zpátky k vám, kde poté budou mít obrovský úspěch. Co tím chceme říct? Že byste měli jako první dodržovat termíny ochrany. Jestliže tyto termíny vynecháte se slovy, že se vám nechce, můžete toho časem litovat.

Jaká je ideální teplota na postřik?

Postřik pochopitelně nelze provádět kdykoli. Venkovní teplota musí být přinejmenším deset stupňů celsia, jinak se snadno může stát, že chemická látka na stromech nevydrží. Deset stupňů a více se postará o to, aby chemický postřik na stromech uschnul přesně tak, jak je stanoveno výrobcem. Samozřejmě záleží i na tom, jaký produkt si pořizujete. Každý bude jinak náchylný na chladnější počasí, včetně aplikování. Všechny tyto údaje je potřeba přečíst, zvlášť v momentě, kdy jste byli doposud zvyklí na jiný chemický postřik a nyní zkoušíte změnu. Nespoléhejte na to, že se bude jednat o stejný princip.

Dalším postřikem jsou prevence proti nemocem. Škůdci jsou prvním problémem, ne však jediným. Onemocnět totiž mohou i ovocné stromy, a to různými chorobami. I na ty ale existuje řešení v podobě dalších postřiků. Postřiky by neměly být prováděny v jeden den, ale vždy až po uplynutí několika dnů od té doby, co byl proveden postřik na škůdce. Myslíte si, že postřiky jsou jediným problémem, které mohou napadnout vaše ovocné stromy? Předjarní ochrana ovocných stromů tím nekončí. Na řadu přichází běžné práce, jež jsou často podceňovány.

Udržujte v okolí ovocných stromů pořádek

Prevence spočívá i v úklidu. V okolí ovocných stromů byste tak měli uklízet alespoň jednou týdně. Jednak budete mít dobrý pocit a jednak vám úklid pomůže v několika věcech. Mezi ty nejúčinnější je zbavení se škůdců. Ti se na ovocné stromy mohou dostat po zemi, takže ve chvíli, kdy budete uklízet, máte relativně velké šance se jich zbavit. Dále ovocné stromy vyžadují jakousi péči, která zahrnuje i úklid v okolí samotných stromů. Jakmile se tedy budete vrhat do ochrany ovocných stromů, měli byste si nejprve přečíst několik tipů, které se na tuto problematiku soustředí.

Tím alespoň získáte jistotu toho, že bude o vaše ovocné stromy dobře postaráno. Nezáleží na tom, o jaké ovocné stromy se jedná, protože péči vyžaduje prakticky každý ovocný strom, který se na vaší zahradě nachází. Bude záležet na vás, kolik ovocných stromů na zahradě máte a jak se o ně budete starat.