Prořezávání jabloní a hrušní, léto je ten správný čas

Právě teď je ten správný čas k odstranění vlků u všech jádrovin, tedy hrušní a jabloní. Ty můžeme sice prořezat v létě i v zimě, ale vlky je rozhodně výhodnější odstraňovat v létě. Prospěje to stromu a vaše úroda bude o to větší. Letní řez je důležitý k minimalizaci stínu, který vytváří právě překážející větve. Ty korunu stromu zahušťují a zbytečně vysilují celý strom.

Co jsou to vlky?

Jsou to všechny výhony, které rostou vzhůru z kmene a hlavních větví. Tyto výhony je potřeba sestříhat, abychom stromu dopřáli dostatek slunce a světla. Tím mu ulevíme, aby se zbytečně nevysiloval výživou těchto zbytečných výhonů. Pokud ale máte v koruně stromu nějaké holé místo, můžete i z takového vlka vypěstovat během několika let plnohodnotnou větev. Stačí, když vlka sestříhněte těsně nad listem, který míří do té strany, kam chcete aby výhon rostl.

Odstraňte všechno co zahušťuje korunu

Nemusíte se bát odstranit i výhon, kdy nejde přímo o vlka, ale příliš roste do koruny a tím ji zahušťuje. Pokud máte obavu z toho, že jste vystříhali výhony až příliš nebo i ty, které tam mohly zůstat, buďte v klidu. Strom každý rok vyžene spoustu nových, takže brzy vám ono místo obroste znovu. Výhony, které chceme aby zůstaly a zmohutněly pouze zakrátíme a to opět nad listem, který roste směrem, jakým chceme aby výhon pokračoval v růstu.

Na co ještě nezapomenout?

V letním období už není potřeba stromy hnojit dusíkatými hnojivy. Počkáme až do září, kdy můžeme strom stříkat vápenným hnojivem, které je výborné pro zdravý růst listů a plodů. Kolem stromu udržujte bezplevelný okruh, ten pomáhá stromu lépe prospívat. To nám také usnadní zálivku, kterou provádáme pokud je delší dobu sucho. V takovém případě je dobré strom vydatně prolít a to až dvakrát týdně. Rovněž nezapomeňte sbírat popadané ovoce, které není dobré nechávat pod stromem. Vyhnete se tak různým plísním a houbám, které v blízkosti stromu určitě nechcete.