Poznáte rozdíl mezi petrželí a pastinákem?

Rozdíl mezi petrželí a pastinákem nemusí být na první pohled jasný, protože vzhledově jsou si tyto druhy zeleniny velmi podobné. Pokud se ovšem zaměříte na bližší detaily, zjistíte, že se v pár věcech přece jenom liší. Jestliže jste nikdy pastinák neochutnali, nevíte, o co se připravujete, protože jeho chuť je bezesporu výborná. Porovnat by se dala například s mrkví nebo jinou podobnou zeleninou.

Rozdíl mezi petrželí a pastinákem

Rozdíly jsou na první pohled jasné, ovšem to vás například v obchodě nemusí ihned napadnout. Chodíte mezi zeleninou a do svého košíku nebo vozíku dáváte prakticky cokoli. Ve chvíli, kdy si domu chcete přinést petržel, sáhnete omylem vedle, bohužel v obchodě si toho nevšimnete. To, že jste si domů pořídili místo petržele pastinák zjistíte až v momentě, kdy vybalujete tašku nebo se chystáte vařit. U této zeleniny je nutné se pozorně dívat, jedině tak můžete svou chybu okamžitě napravit.

Z dálky jsou vzhledově tyto druhy zeleniny podobné, ale při zadívání mají jisté rozdíly, které můžete vidět na první pohled. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že u pastináku je nať prohloubená, zatímco petržel má toto místo děláno do kulatého tvaru. Kromě toho si můžete všimnou také samotné velikosti kořene. Petržel má velikost kořene většinou menší a zároveň i tenčí. Na druhé straně pastinák je pravým opakem, co se týče velikosti. Kořen pastináku je větší a hrubší, čímž vám jasně dává najevo, jaké jsou mezi těmito druhy rozdíly ve vzhledu. Rozdíl mezi petrželí a pastinákem je tedy vidět na první pohled, jen se musíte zadívat na detaily.

Jaké jsou další rozdíly?

Další rozdíly spočívají v chuti. Pastinák je svým způsobem sladší, o čemž vás může přesvědčit jeho mléčná a jemná chuť. Kromě toho má cukernaté podtóny a lidé, kteří pastinák zkoušeli, ho porovnávají k mrkvi. Petržel jistě po chuti poznáte, protože se jedná o daleko častěji využívanou zeleninu a jeho chuť je zkrátka ostřejšího rázu. Jestliže byste sáhli po pastináku a následně jej přidali do polévky, může vám následně připadat slabší než obvykle. Většinou si toho všimnete už po pár lžicích.

Vypěstovat pastinák je mnohem jednodušší proces, než se na první pohled zdá. Co se týče obtížnosti, s porovnáním vypěstování petržele se nemáte čeho obávat. Pastinák je na vypěstování daleko jednodušší a daří se mu právě na místech, kde mají jiné druhy zeleniny se správným růstem problém. Umístěte ho tedy tam, kde se předchozí sezóny zelenině nedařilo. Máte tak o to větší šanci na úspěch. Pastinák se začíná pěstovat od jara a následně se sklízí až na podzim. Nejlepším obdobím je například září nebo říjen. Jak jsme psali v předchozích odstavcích, pastinák je většího objemu a jeho kořeny jsou o dost silnější.

Na závěr

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli zeleninu z těchto dvou druhů, obě patří mezi skvělé volby, co se týče pozdního sběru kořenové zeleniny. Vypěstovat si můžete v případě zajmu jak pastinák, tak také petržel. Dávejte si však poté pozor, abyste je správně uskladnili a nepomíchali je mezi sebou.