Rýmovník vám pomůže proti rýmě a nachlazení

Rýmovník je svým způsobem obrovský keř, který by se za normálních okolností s největší pravděpodobností nevlezl do bytu ani rodinného domu. V České republice se však pěstuje jako pokojová rostlina v daleko menší variantě. Na druhou stranu to neznamená, že nemá blahodárné účinky, právě naopak. Pojďme si je představit.

Rýmovník může být přínosem

Rýmovník je pokojová rostlina, která má ráda teplo. Pokud budou za okny letní měsíce, pak je možné rýmovník pěstovat i venku. Jakmile ale dojde k vyšší změně teploty, kdy ručička teploměru půjde výrazně dolů, měli byste ho opět vzít zpátky do bytu nebo rodinného domu. Rýmovník špatně snáší mrazy, takže pokud byste zapomněli nejspíš by nepřežil. Vy byste tak následně pěstovali tuto zázračnou rostlinu zcela zbytečně. Pokud máte o léčebné účinky zájem a chtěli byste začít rostlinku pěstovat i vy, měli byste se o ní nejprve dozvědět důležité informace, které jsou k pěstování zapotřebí.

Rostlina může dorůst vyšší velikosti, to se jí ovšem daří převážně na svém původním kontinentě, kterým je Austrálie. V její léčebné účinky se však natolik věřilo, že se rychle rozrostla na další kontinenty, a to včetně Evropy. Dnes ji tak můžete pěstovat i v České republice, jako pokojovou rostlinu. Rýmovník je tedy původem z Austrálie, ačkoli si ho dnes zakoupíte bez větších problémů i vy. Pojďme se nyní podívat na jejich celkové léčivé účinky, které v sobě rostlina skrývá. Po přečtení pár z nich vám bude jasné, že ji zkrátka musíte mít doma i vy.

Léčivé účinky rostliny

Ještě před tím, než se podíváme na léčivé účinky, je dobré vědět, že se rostlina může vyšplhat do výšky přesahující až jeden metr. Její květy mají modro fialovou barvu, která vás dokáže okouzlit až na několik minut. V neposlední řadě jde o velmi voňavou rostlinu, takže se nemusíte bát toho, že by nějakým způsobem zapáchala, právě naopak. Provoní vám celý interiér. Z léčivých účinků musíme zmínit její větší množství vitamínu A a C. Dále pak je bohatá na omega šest mastné kyseliny. Jinými slovy jde o rostlinu zařazenou do kategorie léčivých.

Díky vitamínům a vůni, která připomíná eukalyptus je rýmovník vhodný například na rýmu nebo nachlazení. Pokud vás ovšem bolí v krku, neváhejte opět sáhnout po této zázračné rostlině. Dokáže si bezpochyby poradit i s tímto problémem. Její silnou stránkou je však zejména rýma a nachlazení. Z rýmovníku jsou vynikající léčivé čaje, které se doporučují pít právě u již zmíněného nachlazení. Kromě tvorby vlastního čaje se rostlinka hodí i do polévek nebo k ochucení jídel, mezi které patří například maso. Nikde však není psáno, že rýmovníkem nemůžete ochutit i jiné pokrmy.

Pořídit si ho můžete i vy

V předchozích odstavcích jsme napsali zmínky o tom, že si ho pořídit můžete i vy. Proč tedy nezkusit vypěstovat si vlastní rýmovník, ze kterého pak můžete dělat vynikající čaje nebo jej používat v kuchyni při dochucování jídel?