Vypěstujte si doma mandarinky

Vzhledem k našim podmínkám není u nás pěstování citrusů běžnou záležitostí. Některým pěstitelům se občas takový počin podaří, pokud citrusy pěstují ve skleníku nebo v zimních zahradách. V běžných pokojových podmínkách vám nic nebrání v tom, vypěstovat si některou z drobných odrůd mandarinek. Poslouží vám jako okrasná rostlina i jako domácí zdroj vitamínu C.

Mandarinka – calamondin

Nejznámějším zástupcem mandarinek, které známe ze supermarketů je mandarinka calamondin. Je dostupná v různých velikostech, ale nejčastěji dorůstá do výšky 45 centimetrů. Má tmavězelené listy a ty jsou poměrně odolné proti různým chorobám a škůdcům. V půli jara se na rostlině objeví květy, které mají jemnou vůni. Z těchto květů postupně vyrostou plody, které nejsou příliš velké, ale určitě působí velmi dekorativně.

Plody calamondinu

Plody této rostliny vynikají vysokým obsahem cukru, ale také vysokým obsahem vitamínu C, což znamená, že mají kyselejší chuť. Právě proto se příliš nehodí k běžné konzumaci. Plody dorůstají do velikosti maximálně 4 centimetrů, je zbytečné čekat, že vám dorostou ještě víc. Proto je chybou nechávat plody na rostlině dlouho, protože tím dochází k odumření stonku a vlivem nízké vlhkosti slupka ztvrdne.

Pěstování

Calamondin vyžaduje slunečné místo a propustnou půdu. Ta by měla být bohatá na kompost nebo použijte vhodná hnojiva. Zvláště v období, kdy rostlina plodí je velmi důležitá zálivka, protože přeschlá půda rostlině škodí. Calamondin pěstovaná jako bonsai vás potěší svými květy i plody. Ty musíte u bonsaí kontrolovat a vybrat konkrétní plody, které chcete ponechat a to ideálně rovnoměrně rozmístěné.

Růst calamondinu

Rostlina dorůstající do stromu vysokého kolem jednoho metru toho nevyžaduje mnoho, ale během svého pomalého růstu potřebuje dostatek prostoru, dobrou půdu, hnojení a slunečné místo. Jako mladá rostlina potřebuje ze začátku oporu nebo ji nevystavovat větru, což při pěstování v bytě nehrozí. Pokud doma chováte papoušky nebo andulky, je celkem možné, že plody mandarinky je budou lákat, proto si dávejte pozor, aby vaši úrodu nesklidili dřív než vy.