Vypěstujte si papriky od semínka! Poradíme vám jak na to

S výsevem papriky byste měli ideálně začít v první polovině února. Klíčení paprik může trvat i několik týdnů, než z květináče vykouknou zelené rostlinky, ale může se stát, že z květináče nevykoukne nic. Máme pro vás několik tipů, které vám pomohou k vypěstování zdravých a silních sazenic.

K úspěšnému vypěstování sazenic je důležité kvalitní osivo, nejlépe od nějaké ověřené značky, které se na papriky specializují. Dalším důležitým faktorem je stáří semen, protože čím je semeno starší, tím klesá jeho klíčivost. Vyvarujte se nakupování starých výprodejových zásob, nemusí se vyplatit.

Pokud chcete klíčení paprik urychlit, namočte je den před výsevem do vlažné vody. Pro vysévání paprik použijte lehký substrát s hrubším pískem, nad semínka nedávejte silnejší vrstvu než 1 cm. Nádobu se substrátem dejte do teplé místnosti s minimální teplotou 25°C, mezi nejvhodnější místa patří umístění nad radiátor.

Pro rychlejší růst sazeniček, přikryjte nádobu netkanou textilíí a substrát udržujte mírně vlhký. Po vyklíčení budete potřebovat kromě tepla také hodně světla. Papriky jsou velmi náchylné k plísním, proto by substrát nikdy neměl být přemokřený.

Jestliže sazeničky přestávají růst, potřebují přihnojit. Dejte pozor, abyste sazeničky nepřehnojili. Papriky se vysazují ven v polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky.