Výsadba brambor je tady! Kdy a kam je vysadit?

Nechutnají vám kupované brambory? Pokud máte dostatečný prostor na zahrádce nebo na poli, vypěstujte si je sami! Pěstování brambor nevyžaduje žádné velké dovednosti. Jak ale vybrat správnou odrůdu a kdy ji zasadit?

Ideální čas na výsadbu

Termín výsadby závisí především na aktuálním počasí a teplotě půdy. Termín výsadby se pohybuje od konce března až po druhou polovinu května. Teplota půdy by měla být alespoň 6° – 8°C a neměla by být příliš vlhká.

Jak vybrat sadbu

V Česku se pěstuje cca 160 odrůd a každý rok se schvaluje několik nových. Pokud jste v pěstování začátečník, zaměřte se na ty nejodolnější, důležité je pořídit kvalitní a certifikovanou sadbu. Odrůdu vybírejte také podle toho, zda brambory budete přímo konzumovat nebo je budete skladovat přes zimu.

 

Jak připravit půdu

Brambory potřebují lehčí až středně těžkou půdu, která bude vzdušná a dostatečně vlhká, zvolte záhon na slunném stanovišti.
Celou plochu, kam budete brambory vysazovat zbavte plevele a hluboce zryjte. Motyčkou si vytvořte brázdu hlubokou 10-12 cm, do které budete vkládat brambory. Pokud máte přidejte kravský hnůj nebo vyzrálý kompost, který poslouží také jako hnojivo.

Výsadba brambor

Vzdálenost řádků by měla být 60-65 cm, kvůli dostatku místa, vzruchu a světla.  Po vložení brambor do brázdy, brázdu zahrneme nad hlízy do výšky 7-15 cm. Záhony zalijeme a udržujeme mírně vlhké.