Znáte léčivé účinky smetánky lékařské?

Kdo by tuto žlutou krásku neznal? S dětmi z ní pleteme věnečky do vlasů, svou zářivě žlutou barvou rozzáří od jara louky a trávníky, ale spoustu lidí ji také vnímá jako úporný plevel na pěstěném trávníku. Ona je ale ve skutečnosti jednou z nejužitečnějších léčivých bylin. Její účinky jsou totiž prokázány. Takže jakmile se naše louky rozzáří žlutou barvou, nezapomeňte si pampelišku nasbírat a zařadit ji do vašeho jídelníčku. Zvláště po zimě vašemu tělu dodá spoustu důležitých látek.

Účinky

Účinky této žluté bylinky bychom neměli podceňovat, mimo jiné důležité vlastnosti zrychluje trávení a účinné látky, které obsahuje podporují funkci žlučníku a jater. Pampeliška je doslova elixír pro játra. Rozpouští ledvinové i močové kameny a snižuje hladinu cukru v krvi i hladinu cholesterolu. Při vnitřním i vnějším užití má vliv na vstřebávání otoků, na kožní nemoci a pomůže vám i proti žlutým skvrnám a pihám na kůži. V neposlední řadě snižuje krevní tlak a omlazuje pleť, což určitě ocení všechny ženy.

Na jaře bychom měli všichni tuto zázračnou rostlinu ochutnat. Použít můžeme jak květy, tak listy a dokonce i kořeny. Pampeliška chutná lehce nahořkle a je doslova nabitá vitamíny A, B, C a D, je zdrojem vápníku, železa, draslíku a mnoha dalších minerálních látek. Je také bohatá na antioxidanty, posiluje kosti, je močopudná a pomáhá proti infekcím. Při konzumaci pampelišky se nemusíte bát žádných vedlejších účinků, pouze pokud se u vás objeví alergie na rostlinu, je potřeba ji vysadit.

Jak ji konzumovat

Jak už jsme zmínili, z pampelišky konzumujeme i její kořen, ze kterého si můžete připravit lahodný a zdravý čaj, který můžete připravit i z listů. Pokud chcete ochutnat kávu trochu jinak, zkuste kořen pampelišky upéct v troubě, následně ho rozemelete a můžete ho použít místo kávy. Zbaví vás únavy a přitom neobsahuje kofein. Z květů pampelišky se připravuje med a sirup, který velmi dobře uchováte ve skleněné láhvi se závitem a určitě bude chutnat i vaším dětem. Věděli jste, že z listů pampelišky si můžete stejně jako z bazalky připravit i pesto? Výborně s ním doplníte jakýkoliv salát a tím z něj připravíte salát ještě zdravější.

A pokud potřebujete posílit vaši imunitu, zbavit se akné a ještě zhubnout nějaké to kilo, připravte si čaj z osmi květů pampelišky, které zalijete 350ml horké vody, necháte pět minut vyluhovat a poté celý den popíjíte.