Znáte rýmovník?

Rýmovník neboli kubánské oregáno je léčivá rostlina, kterou můžete pěstovat jako pokojovou rostlinu nebo v létě jako balkonovku. Stonky i listy rýmovníku můžeme využít i jako léčivou bylinu, pro její protizánětlivé a protiplísňové účinky. A navíc i báječně chutná. Své využití má také jako přírodní repelent, protože jeho vůně odpuzuje mouchy i komáry.

Přírodní repelent

Z rýmovníku si můžete připravit repelent, který příjemně voní a nedráždí. Jeho příprava je jednoduchá. Budete potřebovat 1 hrnek rýmovníku, půl litu vody, 1 lžíci vinného octa. V malém hrnci svaříme vodu, odstavíme a nasypeme bylinu. Necháme ji louhovat až do vychladnutí, nejlépe do druhého dne. Následně scedíme a přidáme ocet. Takto připravený repelent skladujeme v lednici a použijeme před každým výletem do přírody, nastříkáním na tělo, hlavně na nohy.

Lék při nachlazení

Listy rýmovníku jsou přírodním zdrojem vitamínu C, A a E a pokud k tomu přičteme ještě protizánětlivé účinky, máme tu úžasného bojovníka proti chřipce a nachlazení. Z listů si připravíme čaj. Na 0,2 l převařené a mírně zchladlé vody dáme 5 lístků bylinky, které přelijeme, dosladíme medem a popíjíme co nejteplejší. Toto přírodní antibiotikum můžete také inhalovat a to tak, že listy budete mnout v ruce a čichat. Na noc si dejte větvičku pod polštář.

Další využití

Pokud listy rýmovníku zalijete vodou, necháte vyluhovat přes noc, přecedíte, přidáte cukr a citronovou šťávu, tak po svaření na hustější sirup máte medicínu, kterou můžete užívat denně po dvou lžičkách. Dětem podávejte jednu lžičku třikrát denně. Takový sirup je výborný na záněty průdušek a bronchitid. Kromě toho také hojí rány. Stačí zalít půl hrnku bylinky převařenou vodou a zchladlým nálevem potírat rány a to včetně ekzému. Pokud se jedná o větší rány, můžete je na na noc zabalit. Vylouhované listy položte na ránu a ovažte obvazem.