5 tipů pro správné pěstování česneku

Česnek je relativně náchylnou rostlinou, ale jeho pěstování zvládne i úplný začátečník bez jakýchkoliv zkušeností, stačí vědět jak. Měli byste dodržet několik pravidel, velmi důležitou roli hraje vyhovující sadba, výsadba, ale i sklizeň ve správný čas.

Podzimní výsadbu dělejte, až když teplota klesne pod 10°C. Při vyšších teplotách může být česnek napaden hnilobou. Výsadbu je vhodné dělat v listopadu nebo začátkem prosince.

Výsadbu dělejte do výživné hlinitopísčité půdy s přídavkem vyzrálého kompostu na slunné stanoviště. Pokud budete dělat vyvýšený záhon, bude stačit výška cca 10-20 cm.

Česnek pěstujte každý rok na jiném místě, nejlépe na místě, kde nebyl pěstován během 3 let. Ideální je záhon např. po bramborách, košťálovinách, rajčatech nebo jahodách. Nikdy neprovádějte výsadbu v záhonu po hrachu a cibulové zelenině, které mohly do záhonu zavléct plísně.

Kupte si certifikovanou sadbu, která je určena pro naše podnebí a je viruprostá. Nezáleží na tom, jestli si vyberete paličák nebo nepaličák.

Certifikované odrůdy jsou sice viruprosté, ale i tak je potřeba, namořit je před výsadbou proti houbovitým chorobám. Nejčasteji používaný přípravek Sulka, který však nemusí působit na háďátko zhoubné.