Jak založit vyvýšený záhon

Jak založit vyvýšený záhon

Objevte kouzlo vyvýšených záhonů a vytvořte si na zahradě své vlastní. Vaše záda vám za toto rozhodnutí budou vděčná, zároveň je to také skvělý způsob, jak vaši úrodu lépe uchránit před škůdci i nepříjemným plevelem.

Pokud se chcete se do výstavby vyvýšených záhonů pustit, nejvhodnějším obdobím je jaro nebo podzim, kdy je na zahradě nejvíce odpadního materiálu.

Stavba vyvýšeného záhonu

Vyvýšený záhon se dá zhotovit ze široké škály materiálu. Lze použít dřevo, beton, kámen, plast, hliníkový plech, cihly nebo cementotřískové desky. Vše závisí na designu dané zahrady a vašich finančních možnostech. Dále je potřeba si uvědomit životnost a také údržbu jednotlivých materiálů.

Délka i tvar vyvýšeného záhonu závisí zcela na fantazii každého z vás. Co se týká výšky a šířky, ta už je zásadní v péči o rostlinky.

Pokud je záhon umístěn tak, že k němu lze přistupovat po celém jeho obvodu, může být jeho šíře až 160 cm a stále se budete moci pohodlně dostat do každé jeho části a ke každé rostlině. V případě, že bude záhon umístěn u zdi nebo u plotu, je potřeba počítat s poloviční šířkou.

Výška záhonu se odvíjí od rostlin, které v něm plánujete pěstovat a od potřeb každého pěstitele. Nízký záhon do výšky 20–30 cm pro okrasné květiny může fungovat jako zkrášlení a optické rozdělení plochy zahrady. Maximální výška záhonu by měla být přibližně 70–90 cm, aby se vám u něj pohodlně pracovalo.

Případně si můžete vyvýšené záhony koupit hotové, na internetu jich najdete nepřeberné množství.

Výplň vyvýšeného záhonu

Vyvýšeného záhony zpravidla nemají dno, aby rostliny v něm mohly svými kořeny čerpat vodu a živiny přímo z půdy. Z toho důvodu se na úplné dno umisťuje králičí pletivo, které znemožní prohrabávání nevítaným hlodavcům (hrabošům či myším) do záhonu. Pletivo pečlivě přichyťte ke stěnám záhonu. 

Potom vytvoříme spodní drenáž, ta se skládá z klacků, větví, shrabaného listí a dalších organických zbytků. Doporučuje se tuto vrstvu připravit na podzim, aby stihla trochu zetlít. Když vyvýšený záhon založíte na jaře, musíte se připravit na to, že vám může trochu klesat. A z jakého důvodu se spodní drenáž používá? Dobře odvádí přebytečnou vlhkost a slouží k provzdušnění celého záhonu.

Na spodní drenáž nasypeme kompostovou střední vrstvu. Můžete použít kompost ze zahrady, hnůj, dřevěný popel, ale i nevyzrálý kompost či dobře živenou hlínu. V této vrstvě dochází k důležitým tlejícím procesům, které zahřívají kořeny, a to hned o několik stupňů. Zároveň tato část funguje jako jakási houba, která zadržuje vodu, a udržuje tak na záhoně dostatečnou vlhkost.

A nakonec nám zbývá horní vrstva. Tato vrstva slouží pro zasazení rostlin a měla by být složena ze směsi zahradního substrátu s prosetou zeminou ze zahrady. Do těžké půdy můžete přimíchat písek, vhodné je přidat také dřevěné uhlí, které dodá minerály, či perlit, který zeminu zlehčí a dobře váže vodu.

Co pěstovat ve vyvýšeném záhonu?

V prvním roce, tedy v roce, kdy jste vyvýšený záhon založili, je vhodné pěstovat v něm rostliny, kterým nevadí vyšší obsah dusíku. Je ideální tedy například pro rajčata, papriky, cukety či dýně.

Ve druhém roce, kdy už je záhon vyzrálý, můžete začít s pěstováním kořenové zeleniny, květáku, brokolice či kapusty. Vyvýšené záhony jsou však vhodné i na pěstování jahod, nejrůznějších bylinek či okrasných květin.

Nebojte se vyzkoušet různé kombinace. Smíšené kultury podpoří vyšší výnos. Zkombinovat můžete například okurky a kopr, fazolím se bude dařit se saturejkou a mrkev si zase rozumí s cibulí.