Květák je na pěstování náročný

Pěstování květáku patří mezi oblíbenou činnost mnoha majitelů zahrad. Je to dáno převážně tím, že květák sám o sobě patří k oblíbené košťálové zelenině. Pokud chcete květák konzumovat, je potřeba odstranit obrovské tmavě zelené listy. Jedlá část se skrývá totiž vevnitř. Jinými slovy se konzumuje pouze zdužnatělé květenství. Velké zelené listy chrání květák před různými škůdci.

Pěstovat květák můžete i vy

Ačkoliv je pěstování květáku oblíbené, málokdo na něho dokážete narazit. Většina majitelů zahrad to po chvíli vzdává, a to z toho důvodu, že tato činnost patří mezi velice náročné. Květák je z pohledu pěstování náročnou zeleninou. Rozhodně je potřeba se tomuto procesu věnovat. V opačném případě nedocílíte takového výsledku, jaký jste si přáli. Květák má rád na zahradě taková místa, na které svítí slunce. Celkově by se květák dal označit za zeleninu, jež se bez slunce neobejde. Prvním krokem je příprava plochy. Na to vám postačí přibližně 3 až 5 l kompostu.

Toto množství je doporučováno na 1 metr čtvereční. Teprve poté může dojít k výsadbě květáku. Květák je pěstován ze semínek. Ty se následně umístí do skleníku. Květák vyžaduje častou zálivku. O to více v momentě, kdy dochází k nasazování růžic. Poté ještě v době před sklizní. Bude-li suché období, je potřeba květák zalévat minimálně 1 za 2 týdny, a to 22 litry vody na 1 metr čtvereční. Květák nemá rád chladnější počasí. V takovém případě je potřeba květák chránit textilií. Dále je dobré se vyvarovat škůdců. Jeden měsíc po výsadbě je nutné květák pohnojit pomocí dusíkatých hnojiv. Jakmile květák roste, provádíme okopávání.

Skladování květáku

Už jste provedli sběr květáku? Skladujte jen v chladném prostředí ve tmě. Takto jej lze skladovat maximálně po dobu jednoho až dvou týdnů. Po uplynutí této doby začíná květák plesnivět, což se projevuje skvrnami.