Malé zahrady a chyby při jejich zakládání

Vlastníte menší zahradu a myslíte si, že je snazší o ní pečovat nebo ji upravit tak, aby se vám líbila? Pak je dobré tento názor vypustit. I u menších zahrad může zahrádkář udělat chybu. S těmito chybami vás v tomto článku seznámíme. Uvidíte, na co si dávat u malých zahrad pozor. Co je správné si pohlídat? Se vším vám poradíme v následujících odstavcích.

Malé zahrady a časté chyby

Vaše zahrada je téměř prázdná? Pořídili jste si nový rodinný dům a jako bonus máte malou zahradu? Teď ovšem nevíte, co s ní? Jako první je důležité plánování. Zahrada by rozhodně neměla být prázdná. Na druhou stranu není dobré ji zbytečně přeplňovat. Zvlášť u malých zahrad je to následně vidět. Přeplácané zahrady poté nevypadají příliš dobře. Plánování je tedy prvním důležitým krokem. K plánování patří například výběr rostlin, stromů a dekorací. Mimo jiné i rozmístění. Kde rostliny nebo stromy zasadíte?

Podobně je to i s dekoracemi. Jaké dekorace budou vhodné pro vaši zahradu? Většina zahrádkářů dělá chybu v tom, že si důkladně neprojde svou zahradu a pustí se rovnou do vybavování. V konečném důsledku nedává zahrada hlavu ani patu. Další chybou je nedostatečný čas. Malá zahrada potřebuje stejné množství času, jako ta velká, ne-li ještě více. To platí především ve chvíli, kdy zakládáte zcela novou zahradu a začínáte od nuly. Veškeré rostlinky a stromy vyžadují váš čas.

Opakování je matkou moudrosti

V předchozích odstavcích jsme vám naznačovali, že není dobré malou zahradu přeplácat. Opravdu stačí pořídit jednu, maximálně dvě dekorace. Co se týče rostlin, těch pochopitelně pořiďte více. Rozhodně to ale i s nimi nepřehánějte. Jak se říká, v jednoduchosti je krása. Nesnažte se na zahradě vybudovat posezení, jezírko a další moderní vychytávky zahradního designu. Malá zahrada potřebuje svůj prostor. Zkrátka potřebuje dýchat. Zahrádkáři dělají chybu také v tom, že k malým zahradám přistupují stejně, jako k těm velkým.