Máte rádi bramboříky?

Brambořík je krásná rostlina, která kvete v zimě a tak zdobí naše domovy i v zimních ponurých dnech. Jeho pěstování není úplně jednoduché, ale díky správným informacím a péčí o něj, vám může další rok opět vykvést. Brambořík je totiž trvalka a proto by byla škoda ho na jaře po odkvětu vyhodit.

Správné místo k pěstování

Kam umístit brambořík? To je právě při jeho pěstování to nejdůležitější. Naše babičky ho ve starých domech pěstovaly mezi špaletovými okny, které už dnes pravděpodobně nikdo nemá. Tam bylo světlo i chladno a takové podmínky bramboříku vyhovují. V současných podmínkách se rostlině určitě nebude dařit v příliš vytápěné místnosti, takže ji můžete umístit do ložnice nebo do jiné nevytápěné místnosti, do které nedopadá přímé slunce. Pokud máte lodžii, tak tam bude určitě skvěle prospívat.

Doba kvetení

Brambořík, který si koupíme na podzim nám bude kvést spolehlivě celou zimu až do jara. Aby to tak opravdu bylo, potřebuje střídmou zálivku do misky, ze které vždy vylejeme přebytečnou vodu. Rostlinu občas přihnojíme hnojivem na pokojové rostliny. Když květy odkvétají, tak je nezapomeňte vytrhávat až od hlízy. Tím podpoříte další kvetení, protože rostlina se nebude zbytečně vysilovat tvorbou semen.

Co s rostlinou po odkvětu?

Jakmile brambořík přestane tvořit další poupata, tak u něho začne vegetační klid. V tomto období vyjměte hlízu z květináče, očistěte ji a nechte odpočívat na tmavším místě. Asi tak po měsíci začne hlíza nasazovat malé pupeny a to je doba, kdy ji opět zasadíme do většího květináče s čerstvou a lehkou zeminou. Do zeminy by měly přijít jen dvě třetiny hlízy, takže třetina bude nad zemí. Brambořík je nejlépe umístit ven do polostínu a začít ho opatrně zalévat. Po několika týdnech začne hlíza tvořit lístky a květní pupeny.