Potraviny, které jsou skvělým hnojivem rostlin

Aby rostliny správně rostly, potřebují důležité živiny, které jsou pro rostliny stavebním materiálem. Potřebnou energii získávají ze sluníčka, ale na fungování jejich metabolismu jsou potřeba anorganické látky, ze kterých je nejdůležitější dusík, fosfor a draslík. A některé potraviny nebo spíše jejich zbytky jsou bohaté na tyto živiny a proto mohou být skvělou alternativou pro průmyslová hnojiva. A které to jsou?

Kávový odpad

Právě kávový odpad nám skvěle poslouží jako hnojivo pro svůj vysoký obsah dusíku, fosforu a draslíku. Díky tomu, že je jemně mletý, dostanou se živiny celkem rychle k rostlinám i když ho jen navrstvíme na povrch půdy a nebudeme ho nijak zapracovávat. V silnější vrstvě může kávový odpad plnit i funkci mulče. Pro svůj bohatý obsah živin se používá i jako substrát pro pěstování hlívy ústřičné a je také výborným materiálem do kompostu.

Vaječné skořápky

Vaječné skořápky jsou bohaté na vápník, který je důležitý pro růst rostlin. Nedostatek vápníku se projevuje hnědnutím konečků výhonků a právě rostoucích částí rostliny, včetně plodů. Na vápník bývají chudé písečné půdy a právě vaječné skořápky jsou výborným hnojivem zvyšujícím jejich pH a to hlavně pokud jsou rozdrcené na co nejjemnější prášek. Větší kousky skořápek se rozkládají delší čas. Kromě vápníku obsahují také dusík a jiné minerály, které dobře vyživují rostliny. Stačí je rozsypat po povrchu půdy nebo zapracovat těsně pod povrch.

Banánové slupky

Slupky od banánů jsou kromě jiných živin velmi bohaté na draslík a fosfor, což jsou látky, které jsou důležité pro metabolismus rostlin. Proto jsou také vynikajícím hnojivem a to především při tvorbě květů a plodů. Slupky můžete nakrájet nebo rozemlít na menší kousky a zapracovat do půdy, ale také si z nich můžete připravit banánový výluh a tím rostliny zalévat. Stačí když banánové slupky zalejete vodou a necháte týden vyluhovat.