Rakytník řešetlákový a jeho pěstování

Plody rakytníku mají přímo zázračné účinky na naše zdraví. Jeho oranžové bobule jsou nadupané vitamínem C, ale obsahují mnoho dalších vitamínových složek, které mají blahodárný vliv na naše zdraví. Ne nadarmo se řadí mezi superpotraviny a odborníky je považován za rostlinu budoucnosti. Pomáhá nám při virozách, chřipkách i při angíně, udržuje zdravou pokožku, regeneruje tkáně, snižuje bolest a podporuje obranyschopnost organismu. Zkuste si vysadit rakytník i na vaší zahradě.

Výběr sazenic rakytníku

Abychom se vůbec dočkali úrody, je potřeba vědět, že rakytník je rostlina dvoudomá, která se opyluje větrem, vysadit ale musíme jak samčí, tak samičí rostlinu, což je zvláště u mladých rostlin složité rozeznat. Pokud chcete mít jistotu dobrého výsledku, nakupujte rakytník v zahradnictví, kde vám poradí s výběrem vhodné odrůdy. Je tedy jisté, že z jedné rostliny se plodů nedočkáte, pouze ve dvojici samčí a samičí rostliny má rostlina možnost opylení a tím i vytvoření plodů.

Kdy bude plodit a využití plodů

Rakytník je přizpůsobivý a odolný proti mrazu i větru a mívá podobu keře nebo keřovitého stromu. Dosahuje výšky až tří metrů. Obvykle plodí až za několik let po jeho vysazení, většinou po čtvrtém roce, ale pak má schopnost plodit každý rok a vy tak můžete sklidit ročně stovky až tisíce plodů v podobě oranžových bobulí. Tyto plody jsou určeny k přímé konzumaci, ale také z nich můžete připravit sirupy, čaje, marmelády i likéry. Velmi oblíbený je také rakytníkový olej.

Pěstování

Pro správný růst potřebuje keř rakytníku půdu bohatou na vápník a i když může růst téměř kdekoliv, nebude se mu dařit na stinných místech, v mokrých a kyselých půdách. Může se zdát, že u mladých keřů je redukce výhonů zbytečná, ale právě samičí výhony mohou prosychat a proto je vhodné tyto suché výhony odstraňovat, čímž se keř zmlazuje. Při výsadbě zapracujte ke kořenům organické hnojivo, které dodá rostlině základní výživu a pak pravidelně rostlině dopřávejte přísun fosforu a draslíku, díky jemuž bude mít keř rakytníku lépe vyzrálé dřevo a tím bude odolnější proti různým škůdcům a chorobám.