Stromy vyžadují vaši péči!

Stromy jsou považovány za vzácnost, protože mohou dělat radost všem zahrádkářům i kolemjdoucím. Pokud o ně ovšem nebudeme pečovat s láskou, mohou se dostat do fáze, kdy budou spíš na obtíž, a to díky svému nepřijatelnému vzhledu. Stromy se musí bezesporu udržovat, stejně tak jako rostlinky a jiné živé věci. Pojďme se společně podívat na péči o strom, abyste získali všeobecný přehled.

Stromy musí mít vaši podporu

Stromy se v průběhu svého života dosti mění. To vše se odvíjí od toho, jakou péči jim věnujete. Jestliže chcete mít zdravé stromy, které budou růst tak, jak by měly, pak budete muset obětovat svůj čas. Nemusíte se bát, není to obtížný proces, pokud se budou dodržovat jisté postupy. Nejvíce volného času musíte věnovat v zimě, kdy jsou stromy mnohem více zranitelnější.

U nově zasazených stromů je práce jednoduchá, tam vás svým způsobem příliš starosti nečeká. Daleko horší to budete mít v případě, že se na vaší zahradě objevují již starší stromy. Ty je potřeba čas od času odřezávat. Řez stromů by měl provádět zkušený odborník, takže v momentě, že jste tento proces nikdy nedělali, přenechte jej odborníkům. U tohoto procesu je totiž potřeba znát o daném stromě relativně mnoho informací, od růstu, přes stavbu až po větvení.

 

Slušivý kabátek stromům skvěle poslouží

Blíží-li se venku mrazivější teploty, je potřeba jim dát tzv. přikrývku. Tu můžete udělat například z látky nebo tvrdých papírů. Určitě jste už měli možnost se s něčím podobným setkat, zvlášť pokud se považujete za dobrého zahrádkáře. Stromy mají přibližně v jedné polovině omotanou látkou nebo papírem několika deseticentimetrový kabátek. Ten slouží pro chladné dny a večery. Tato péče by se měla týkat převážně ovocných stromů.

Vraťme se zpět k řezům odumřelých větví. Tento úkol se musí provádět důkladně, zejména pak u ovocných stromů. Během mrazivých dnů máte výhodu, že jsou stromy holé, takže přesně vidíte, jaké větve jsou nemocné a jaké naopak naprosto zdravé. Jak jsme již uváděli, pokud tento proces nepoznáte, přivolejte si na pomoc odborníka.