V dubnu můžete prořezat ovocné stromky

Duben je období, kdy se příroda probouzí z dlouhého zimního spánku. Pro zahradníky a pěstitele ovocných stromů to znamená, že nastává poslední vhodný čas pro prořezávku ovocných stromů. Prořez ovocných stromů je důležitý pro zdravý růst stromu a kvalitní sklizeň plodů.

Slivoně, meruňky a broskvoně jsou stromy, které se řežou do tvaru tzv. vřetena. Tento tvar se dosahuje odstraněním všech postranních větví, což umožňuje, aby strom měl silné kořeny a zdravou korunu. Důležité je také odstranit staré, poškozené nebo nemocné větve, aby se zabránilo šíření chorob a zlepšilo se prosvětlení stromu.

Jabloně a hrušně se řežou v jiném tvaru než slivoně, meruňky a broskvoně. Jabloně i hrušně se řežou do tvaru tzv. vysokokmen, což znamená, že strom má dlouhou kmenovou část s korunou v horní části. Nebo se řežou do tvaru polokmen, což znamená, že kmen stromu je kratší a koruna je rozvětvená.

Při řezu stromů je důležité používat ostré nástroje a dodržovat správnou techniku řezu, aby se minimalizovalo poškození stromu a aby se urychlilo hojení ran. Po řezu je také důležité strom ošetřit ochranným prostředkem proti chorobám a škůdcům.

Výhodou řezu stromů v dubnu je to, že stromy jsou v klidovém období a není nutné čekat, až stromy rozkvetou. To znamená, že je snazší vidět, které větve jsou poškozené a které je třeba odstranit. Kromě toho, řez v dubnu také podporuje růst nových větví a zdravého listí, což vede k lepšímu kvetení a sklizni.