Ochraňte své zrající ovoce před ptáky

Pokud máte zahrádku, určitě víte, jak takový rybíz, maliny, třešně nebo i zelenina chutná ptactvu. Ani se nenadějete a vaše úroda je pryč. Možná máte své osvědčené zkušenosti, jak si v takovém případě poradit, pokud ne, přinášíme vám několik způsobů, které se vám budou možná hodit.

Nejen ovoce

Ptactvo láká nejen ovoce, ale rádi si smlsnou také na vysetém osivu, mladých poupatech nebo i na čerstvých roubech na stromech. Osivo i hrách je dobré zakrýt textilií nebo klestím, tím ho ochráníte před nenasytnými ptáky. Osvědčený nápad je také umístění pítka, ve kterých budete pravidelně měnit vodu. Právě žízniví ptáci totiž ozobávají mladá poupata a tím, že jim nabídnete čerstvý zdroj vody, před nimi poupata ochráníte.

Jak ochránit dozrávající ovoce

Aby ptáci nesklidili úrodu dříve než vy, je dobré kolem ohrožených rostlin natáhnout sítě, postavit v zahradě strašáky, rozvěsit po stromech stará CD nebo fáborky z alobalu. Dají se pořídit také plastové sítě, které jsou lehké, ale pevné a odolají útočícímu ptactvu. Takto můžete ochránit například úrodu borůvek, třešní, rybízu i jahod, protože toto ovoce zvláště milují kosi a špačci.

Ochrana vyseté kukuřice

Pokud chcete vysét kukuřici, musíte být obzvláště opatrní, mohlo by se totiž stát, že se úrody ani nedočkáte. Snadný způsob jak tomu zabránit je, že den před vysetím kukuřice namočíte zrna do odvaru z rebarborových listů. Změní to chuť zrn, která pro ptáky není přitažlivá a nebude je lákat. Na zrna kukuřice si brousí zuby hlavně vrány, ale takto upravená kukuřice už nebude lákat ani hmyz, který je také schopen napáchat na vyseté kukuřici velké škody.