Pěstování melounů je možné i na menších zahradách

Už vás omrzelo pěstování nejčastějších druhů ovoce a zeleniny a rádi byste vyzkoušeli něco nového? Pokud ano, v nabídce je pěstování melounů. Možná si teď říkáte, že se jedná o náročnou činnost s nejistým výsledkem, a tak se vám do toho příliš nechce. Na druhou stranu pěstování vlastních melounů může být nejenom nádhernou zábavou, ale časem i zajímavým koníčkem. Kromě toho je tady relativně velká šance, že se dočkáte vlastních melounů.

Mám malou zahrádku, je to problém?

Jestliže si myslíte, že vám menší plocha může překazit plány v podobě pěstování melounů, nemusíte se ničeho obávat. Melouny můžete pěstovat všude. Jen je nebudete mít v takovém množství, ve kterém byste si představovali. I přes to se tato činnost vyplatí. Vodní meloun může být pro někoho z pohledu pěstování náročný, ale pokud to nezkusíte, nemůžete dělat předčasné závěry.

Stejně jako u jiné zeleniny je potřeba dodržovat základní pravidla při pěstování. Rozhodně nezkoušejte vlastní cestu, protože by se mohlo stát, že z melounů neuvidíte téměř nic. Zvlášť poprvé se nesnažte nijak experimentovat. V první fázi musíte přijít na to, co se pod touto zeleninou ukrývá. Pěstování melounů nepatří mezi vyhledávané činnosti, a to z toho důvodu, že se nejedná o borůvky nebo maliny. Melouny jsou na pěstování daleko náročnější. Tím vás nechceme vystrašit, jde o zeleninu, která je v našich podmínkách přijatelná. Nepovede-li se vám to následující sezónu, můžete vyzkoušet tu další. Hlavním faktem je, nevzdávat se.

Pěstování melounů, pusťme se do činnosti

Jak jistě víte, melouny pochází z tropických krajů. Je tedy nutné držet se předepsaných pravidel, jak bylo napsáno v předchozím odstavci. Pěstování melounů je možné provádět také ve sklenících, což bude asi tou nejideálnější volbou. Melouny vyžadují teplo, podobně, jako na domácí půdě.

Semínka melounů začněte vysévat v dubnu, kdy je venku tepleji. Dostatečné množství tepla a světla je v tomto případě nezbytnou součástí úspěchu. Samotná semínka vkládejte přibližně do hloubky v rozmezí od 0,4 do 0,6 cm. Vodní melouny mimo jiné vyžadují pravidelnou zálivku. Jsou svým způsobem závislé na vodě. V neposlední řadě nezapomínejte na hnojení kompostem, které se provádí na podzim. Zalévání melounů provádějte nejlépe odstátou vodou, která v sobě nemá žádný chlór. Melouny sklízíme od výsadby. Tu poznáte tak, že má semenáček nanejvýš 4 listy zbarvené do bílé barvy. Stačí se podívat na samotný konec.