Se sázením zeleniny do záhonů počkejte!

Rozhodli jste se pěstovat zeleninu? Pozor na „ledové muže“! Leden je sice nejchladnější měsíc roku, ale pro zahrádkáře je nejkritičtější polovina května, kdy hrozí, že rostlinky spálí poslední mrazíky.

V období od 12. do 15. května pravidelně přichází od severu a severozápadu silnější vítr, který přináší ledový vzduch od severního pólu.

Ledové muže nikdy nepodceňujte!

Mezi zeleninu, která nesnáší mráz patří rajčata, papriky, okurky, celer, cukety aj.
Proto je vhodné začít s výsadbou v druhé polovině května, kdy už ve většině našeho území nehrozí přízemní mrazíky. Každý zahrádkář však musí přihlédnout na nadmořskou výšku a předpověď počasí.

Tipy pro výsadbu rajčat a paprik

Sazenice rajčat zasaďte hluboko do kompostem obohacené půdy až po první lístky, které můžete odtrhnout. V půdě vám ze stonku vyraší kořeny, čím více kořenů bude rostlina mít, tím rychleji poroste a bude více plodit. Pokud zvolíte tyková rajčata, potřebují oporu, ke které je budete vyvazovat. Jestliže použijete spirálové opory, budou se vám ovíjet sami. Keříčková rajčata dorůstají do tvaru košatých keříků, plody rostou v postraních výhonech a nepotřebují oporu.

Papriky vysázejte na co nejteplejší místo chráněné před větrem. Sazenice vysázejte v cca 40-60 cm rozestupech. Dejte do každé jamky lopatku kompostu a potom teprve zasypte zeminou.