Listopadové sázení na zahradě

Listopadové sázení na zahradě může začít v plném proudu, vzhledem k tomu, že se jedná o aktuální měsíc. Pokud jste si mysleli, že podzimem musíte svým způsobem zahradu zavřít, mýlíte se. Podzimní sázení je ideálním obdobím, kdy se můžete pustit například do zeleniny. Jen musíte vědět, co všechno můžete zasadit a co vám ušetří čas, protože se tím nemusíte zaobírat na jaře.

Listopadové sázení na zahradě

Bez česneku bychom nemohli listopad začít. Jde o velmi účinnou zeleninu, která se používá mimo jiné i při tvorbě léků. Jde tedy o zeleninu s vysokými léčivými účinky, a to nejenom v kuchyni. Pokud bychom se na česnek podívali z kuchyně, zjistili bychom, že bez něj nemůžeme dnes připravovat některá jídla, do kterých česnek bezpodmínečně patří. Jinými slovy se jedná o velmi aromatickou zeleninu s obsahem potřebných vitamínů a látek, které zkrátka naše tělo potřebuje. Pokud se i vy těšíte na česnek, pak se do jeho pěstování pusťte.

Další skvělou výsadbou je cibule, ovšem musí se jednat o odrůdu, která je zvyklá na chladnější období, abyste se ji nesnažili pěstovat zcela zbytečně. Pokud si pořídíte cibuli vhodnou pro zimní období, pak počítejte s tím, že se nejedná o náročné pěstování. Tyto cibule nejsou náročné a nebudou tak od vás téměř nic vyžadovat, což je pro vás obrovská výhoda. Výsadba by měla být prováděna do hloubky přibližně devět centimetrů. Na jaře je výsadba o něco výše. Zimní období však potřebuje hlubší začátky, a to i přes to, že není na pěstování náročná. Cibulky sázejte několik centimetrů od sebe.

Kořenová zelenina

Dalším zimním nástupcem je kořenová zelenina. Právě tady si ušetříte spoustu času na jaře, protože tento úkon provedete už nyní. Listopadové sázení na zahradě tak rozhodně ještě nekončí. Mnoho zahrádkářů se těší především na kořenovou zeleninu a následnou sklizeň. Pochopitelně kromě sklizně musíte znát také uskladnění, jinak vám pozdní kořenová zelenina příliš dlouho nevydrží. Mezi nejoblíbenější patří petržel nebo mrkev. Běžně se můžete střetnout také s ředkví, červenou řepou nebo pastinákem.

V předchozích odstavcích jsme vám vypsali převážně zeleninu, která vám může být v kuchyni velkým pomocníkem. Samozřejmě druhů rostlin nebo keřů je spousta, na druhou stranu je dobré mít stále vlastní zásoby zeleniny, pro které si nebudete muset chodit do obchodu. Pro jaké z nich se rozhodnete bude záviset na vás a vašem místě na zahradě, které máte k dispozici. Není dobré se však pouštět do několika procesů, vzhledem k tomu, že je nutné si nejprve nastudovat důležité informace o tom, jak se jednotlivé druhy zeleniny pěstují. Raději rozjet méně akcí a úspěšně než se pouštět do více aktivit a neúspěšné.

Na závěr mějte situaci pod kontrolou

Ať už tedy budete pěstovat jakoukoli zeleninu, důležitou informací je, za jakých podmínek dokáže přežít zimu. To si můžete nastudovat prakticky kdekoli nebo se poptat ve specializovaných obchodech při koupi semínek.