Exotické druhy ovoce se dají pěstovat i doma

Exotické druhy ovoce lákají v posledních letech stále větší procento české populace. Není se čemu divit, v supermarketech na exotické druhy ovoce můžeme narazit prakticky všude. Kromě těch známějších se k nám mimo jiné dostává i to ovoce, které téměř neznáme nebo jsme neměli možnost ho vidět. Pokud nad ovocem přemýšlíte podrobněji, věděli jste, že si ho můžete vypěstovat i doma? Stále je řeč o exotickém ovoci. Stačí jen dodržovat jisté postupy, aby vám rostlinka rostla přesně tak, jak potřebujete.

Exotické druhy ovoce

V první fázi bude záležet na vašich zkušenostech. V případě, že jste nováčkem, co se týče pěstování, měli byste si vyhledat takové ovoce, které není na pěstování příliš náročné. Jedině tak se vyvarujete chybám a překážkám, které by mohli nastat. Nemusíte se bát sáhnout po takovém ovoci, o kterém byste neřekli, že se dá vypěstovat doma. Na mysli máme například ananas, avokádo nebo mochyni. Zvlášť u ananasu mají lidé pocit, že je to nereálné. Pokud ale dodržíte všechny postupy, pak vám nic nebrání v tom, vypěstovat si i takto velké druhy ovoce. Vše je na vás a vaší odvaze.

Pouštět byste se naopak neměli například do citrusových druhů. Toto ovoce se považuje za jedno z nejtěžších, co se týče vypěstování. Jako začátečník se tedy tomuhle druhů vyhněte obloukem. Dále pak zapomeňte také na liči. I tyhle druhy láká poměrně velká část české populace. Liči je výjimečným ovocem, ovšem na druhou stranu také náročným v oblasti pěstování. Zaměřit se naopak lze na granátová jablka. Ty bývají méně obtížnější, takže se bezpochyby hodí i pro začátečníky. Máte-li s pěstováním zkušenosti, nebojte se jít do výše uvedených citrusů a liči.

Začínáme jednodušším granátovým jablkem

Začněme s granátovým jablkem, které jak jistě víte z předchozího odstavce není, tak náročné. Pěstování můžete provádět pomocí květináčů, a to i v domácích podmínkách. Granátovník je závislý na chladnějších teplotách během zimy, pohybujících se kolem 15 C. Rostlina je při této teplotě v naprostém klidovém režimu, takže není vůbec namáhaná. Pokud jsou teploty venku mrazivé a vy máte granátovník v zasklených prostorách, snažte se je nevytápět. Sklo napomáhá získat do místnosti větší teplotu, což by nesvědčilo rostlince.

V zimním období granátovník příliš nezalévejte. Jedná se o rostlinka, která bez větších problémů snáší i mrazivé teploty, které klesají pod hranici nuly. Je potřeba jim však nahodit alespoň částečný kabátem v podobě zakrytí. V takovém případě nemají problém i s teplotami kolem – 8 až -10 stupňů celsia. Péče o granátovník není jinak ničím výjimečná, a tak ji zvládne i začátečník. Pokud začínáte s pěstováním z toho důvodu, že vás lákají exotické druhy ovoce, začněte bezesporu granátovníkem. U této rostliny si ověříte své schopnosti, zda vám tato činnost jde či nikoliv.

Avokádo je častou rostlinou

Avokádo si oblíbilo velké procento Čechů, a to i přes to, že jako ovoce není příliš v oblibě. Pěstování jako takové je ovšem o něčem jiném. Pěstitelé si rádi vyzkoušejí tento druh ovoce vypěstovat i v domácích podmínkách, a tak se bez váhání pouštějí do tohoto procesu. V zimním období nesmí teplota v místnosti klesnout pod 10 stupňů celsia. Nejideálnějším měsícem pro pěstování avokáda je březen. K procesu stačí pecka, kterou umístíte špičatější stranou směrem nahoru. Dávejte si pozor, abyste ji neumístili do substrátu, ale do vody. Musíte být však opatrní, protože nesmíte pecku utopit.

Dále se o avokádo staráte jako o běžnou rostlinu. Zalévat pouze odstátou vodu, která neobsahuje chlor. Podobně, jako u granátovníku přes zimu omezte zalévání na minimum. Jakmile se venku oteplí, lze umístit avokádo ven, například na balkon. V neposlední řadě zakupte kvalitní hnojivo a každé dva až tři týdny přihnojte. Jedině tak máte jistotu v tom, že vám avokádo poroste tak, jak by mělo.